• 18 marca Europejski Dzień Mózgu

          • Nasza szkoła włącza się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, odpowiadając tym samym na apel Kuratorium- „Weź udział w Tygodniu Mózgu i poznaj tajemnice umysłu”, którego celem jest promowanie wiedzy w zakresie funkcjonowania ludzkiego mózgu.

            Tydzień Mózgu jest światowym świętem neuronauki – nauki leżącej na pograniczu wiedzy biologicznej, medycznej, biofizycznej, psychologicznej oraz informatycznej.

            Zachęcamy do obejrzenia

            Czwartek 18.03.2021, link do wydarzenia: youtube live

            https://tydzienmozgu.umk.pl/Home

            17:00

            „Mity na temat snu, czyli o tym jak myśleć o śnie, żeby się wyspać” – dr Kamila Łaszewska

            19:00

            „Sztuczna Inteligencja i przyszłość cywilizacji” – prof. Włodzisław Duch

            Nasi uczniowie na lekcjach w ramach tygodnia nauk matematyczno- przyrodniczych zajmują się ciekawymi zagadnieniami związanymi z:

            1. okiem, optyką np. Czy oczy mogą kłamać?

            2. Iluzją optyczną, czyli postrzeganiem obiektów innych niż są w rzeczywistości

            3. Wykonują eksperymenty z optyki.

            4. Oglądają filmy polecone przez men.gov.pl

            Czy dźwięki mogą być kolorowe?

            https://www.youtube.com/.../UCp2NkYqzGn4lbpoACOvEvlg/videos

            Jak to jest, ze widzimy świat w 3D? | Tydzień Mózgu 2021

            https://www.youtube.com/watch?v=R7C0H7LWU9E

          • Konkurs czytelniczo – plastyczny, pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”

          • Biblioteka szkolna w dn. 1.02. – 28.02.2021r.  zorganizowała konkurs czytelniczo – plastyczny, pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”, w którym  udział wzięły dzieci z Przedszkola , Zerówki oraz uczniowie z klas 1-3. Dzieci miały za zadanie wykonanie dowolną techniką i dowolnymi materiałami zakładki do książki.

            Celem konkursu było przede wszystkim doskonalenie sprawności manualnych, rozwijanie świadomości poszanowania książek oraz rozwój dziecięcej wyobraźni i wrażliwości estetycznej uczniów. Na konkurs wpłynęło 25 zakładek do książki. Ich autorzy wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością w wykonaniu prac.

            10 marca 2021r. komisja wyłoniła zwycięzców konkursu na zakładkę do książki. Nagrodzeni otrzymali dyplomy, upominki plastyczne i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział, a laureatom gratuluję. 

          • Dzień Kobiet i Mężczyzn

          • Dnia 8. 03.2021r. /poniedziałek/ w szkole obchodzono Dzień Kobiet – 8 marca oraz Dzień Mężczyzn – 10 marca. W tym dniu wszystkie dziewczynki i chłopcy ci mali i ci duzi otrzymali lizaki ufundowane przez Radę Rodziców. 

            Z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, radości, szczęścia i wszelkiej pomyślności…

          • Międzynarodowy Dzień Pisarzy to coroczne święto obchodzone 3 marca.

          • Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN CLUB. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowai rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Tego dnia organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie. Jednak większość osób łączy obchody pisarzy i pisarek ze Światowym Dniem Książki obchodzonym 23 kwietnia. 

             

          • Dzień Języka Ojczystego

          • Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało  ustanowione przez UNESCO17 listopada1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów  zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Co dwa tygodnie ginie bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

            UNESCO opracowało "Atlas języków zagrożonych", gdzie można znaleźć dane na temat 3 tys. języków. Z obszarem Polski związanych jest osiem z nich: kaszubski, białoruski, jidisz, rusiński, romski, poleski, wiliamowicki (pochodzący od wschodnioniemieckiego, którym mówi obecnie około 70 starszych mieszkańców miasteczka Wiliamowice koło Bielska Białej), a także słowiński, który od lat 60. XX wieku uważany jest za wymarły. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami.

            W naszej szkole każdego roku uroczyście obchodziliśmy ten dzień. Uczniowie brali udział w konkursach, rozwiązywali specjalnie przygotowane dla nich zadania, wcielali się w przydzielone im role podczas apelu.

            W tym roku ze względu na pandemię nie mogliśmy pozwolić sobie na taki rodzaj uroczystości. Jednak zawsze możemy przypominać sobie nawzajem, jak ważna jest nasza mowa ojczysta,  jak ważne jest, aby dbać o nią każdego dnia. 

            Z okazji Dnia Języka Ojczystego uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Tę książkę wspominam…”, zaś podczas lekcji języka polskiego  mierzyli się z  zadaniami gramatycznymi, związkami frazeologicznymi i ich znaczeniem.

            Nadesłane prace konkursowe były wspaniałe, różnorodne i spełniały swoją rolę- zachęcały do lektury:) 

            Komisja przyznała miejsca w dwóch kategoriach:

            KLASY I-III

            Miejsce I - Julia Ordak (klasa II)

            Miejsce II - Antoni Iwiński (klasa I)

            Miejsce III - Patrycja Lewandowska (klasa II)

            KLASY IV-VIII

            Miejsce I - Karol Ostrowski (klasa VI)

            Miejsce II - Anna Piotrowska (klasa VI)

            Miejsce III - Michał Ordak (klasa IV), Maja Woszczyńska (klasa VI)

            Gratuluję laureatom.

            Chciałam podziękować wszystkim uczniom, którzy poświęcili swój czas i wykonali tak piękne prace, rodzicom za wsparcie i pomoc, zaś nauczycielom klas I-III za inspirację i zaangażowanie.

                                                                                                                              Kamila Żuchowska

          • Dzień Dinozaura!

          • 26 lutego 2021r. /piątek/ obchodzono w bibliotece i świetlicy szkolnej Dzień Dinozaura. Z tej okazji dzieci miały możliwość poznać bliżej te zwierzęta oraz czasy, w których one żyły… 

             W tym dniu przygotowano Dinozaurową wystawkę książki w bibliotece, dzieci czytały książki o Dinusiach oraz oglądały atlasy i encyklopedie przedstawiające sylwetkę Dinozaurów.  W świetlicy wykonano pracę plastyczną – wydzierankę Dinozaura. Rozwiązywano zagadki o Dinozaurach, były również gry i zabawy ruchowe z Dinozaurkami. Dzieci świetnie się bawiły…