• Andrzejki 2021

          • 29 listopada 2021 roku w naszej szkole odbyły się Andrzejki. Dla dzieci przygotowane zostały liczne wróżby, każdy mógł wybrać coś dla siebie. Stoiskami z wróżbami opiekowali się siódmoklasiści. Zabawie towarzyszyła nastrojowa muzyka, zaś zwieńczeniem całej uroczystości było przelewanie wosku, które dostarczyło najwięcej emocji.  W tym dniu Rada Rodziców przygotowała naszym uczniom smaczny poczęstunek. 

            Teraz, tylko czekamy, aby wróżby się spełniły.

          • Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem: „Działajmy razem! To nasz wspólny świat”.

          • W dniach 15-19 listopada 2021r. obchodzony był w Polsce Tydzień Edukacji Globalnej pod hasłem: „Działajmy razem! To nasz wspólny świat”. Nasza szkoła również przyłączyła się do programu.

            Dzieci na lekcjach geografii, zajęciach rozwijających oraz zajęciach świetlicowych omawiały Cele Zrównoważonego Rozwoju.

            Uczniowie obejrzeli filmy proponowane przez CEO „Opowieści o migracjach”, ‘Rozmawiajmy o migracjach”, po obejrzeniu których dowiedziały się, kim jest migrant (ekonomiczny) a kim uchodźca, jakie są przyczyny migracji i uchodźstwa oraz na czym polega współczesny kryzys związany z migracjami.

            Zajęcia te uczyły dzieci tolerancji i empatii wobec osób innej narodowości, koloru skóry, wyznania.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada 2021 roku uczniowie klasy I oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych obchodziły Dzień Pluszowego Misia. W tym dniu wszystkie dzieci przyniosły swoje ulubione misie, bawiły się nimi przy dźwiękach dziecięcej muzyki.

            Przedszkolaki wysłuchały opowiadania "Ucieczka misia", uczestniczyły w zabawach i grach, których bohaterem był miś. Na zakończenie każdy mógł pozować do zdjęcia w misiowej fotobudce, a na pamiątkę zabrać do domu misiową koronę.

            Natomiast uczniowie klasy I poznali historię powstania Pluszowego Misia. Samodzielnie wykonali misiową koronę oraz mogli wykazać się kreatywnością wykonaniu misia.

          • Magiczny świat teatru KAMISHIBAI

          • W dniu 23 listopada 2021r. do naszej szkoły zawitał Pan Robert Poryziński z ,,Teatrem Miejsca”. Odbyło się spotkanie z uczniami klasy I-III, na którym  dzieci zostały wprowadzone w cudowny i magiczny świat teatru KAMISHIBAI. Z wielkim entuzjazmem i zaangażowaniem Pan Robert przedstawił tajniki japońskiego teatru papierowego.

            Uczniowie samodzielnie wykonali skrzynkę oraz ilustracje obrazujące fragmenty opowiadania. Wcielili się w aktorów i na ogólnym forum przedstawili swoje opowiadania.

            Były to bardzo kreatywne i twórcze warsztaty. Wszyscy byli bardzo aktywni, zaangażowani i zainteresowani zajęciami.

          • Maria Skłodowska-Curie – wielka Polka, wybitna uczona! O kim warto pamiętać w listopadzie?

          • Listopad to wyjątkowy miesiąc. To przede wszystkim Pamięć i Niepodległość, ale również 154 rocznica urodzin Marii Skłodowskiej-Curie oraz 110 rocznica przyznania jej Nagrody Nobla. 

            Maria Skłodowskiej-Curie

            Wielka, wybitna uczona, odkrywczyni dwóch pierwiastków radioaktywnych – polonu i radu. Laureatka Nagrody Nobla z fizyki w 1903 roku i chemii w 1911 roku.

             Społeczniczka, patriotka, kobieta niewątpliwie wyjątkowa - jedyna w dziejach dwukrotna noblistka, pierwsza kobieta, która otrzymała tytuł doktora nauk ścisłych i pierwsza kobieta profesor Sorbony.

            Aby uczcić naszą rodaczkę  uczniowie oglądali film o jej dokonaniach, rozwiązywali quizy, wykonali plakaty, lapbooki oraz prezentacje multimedialne, z których powstała gazetka.

            Maria Skłodowska-Curie jest inspirującą kobietą - jednostką wybitną, zasługującą na podziw i godną naśladowania.

            My uczniowie staramy się naśladować Marię na przedmiotach przyrodniczych, jesteśmy ciekawi świata i wiemy, że wiedzę opartą na podręcznikach należy wzbogacać doświadczeniami oraz analizą otoczenia, obserwacją zjawisk przyrody ponieważ zostają na dłużej w naszej pamięci.

             

          • Wycieczka do Fabryki Bombek "Fogiel"

          • Dnia 10.11.2021 r. Dzieci z Oddziału "0" oraz Uczniowie z klas I-IV poczuli świąteczny klimat, a to zasługa wycieczki do wieloletniej Fabryki Bombek "Fogiel" w Warszawie.  Fabryka ta, to rodzinna firma, która produkuje ozdoby choinkowe od 1948 r. Poznaliśmy historię powstania fabryki, następnie zwiedziliśmy pomieszczenia, obserwując poszczególne etapy powstawania szklanych bombek choinkowych, były to m.in. dmuchalnia bombek, srebrzalnia oraz pracownia malarska. Uczniowie pod okiem Pani malarki, malowały własne kompozycje i posypywali je brokatem. Po twórczej pracy przyszła pora na pysznego pączka i herbatę. Na zakończenie dzieci otrzymały własnoręcznie udekorowane bombki choinkowe oraz mogły zakupić gotowe ozdoby w sklepiku.

            To, że bombki wiesza się na choince, wie każde dziecko. Ale jak one powstają? Tego dowiedzieliśmy się na wycieczce.

          • 11 listopada Święto Niepodległości

          • 9 listopada 2021 roku z okazji Święta Niepodległości w naszej szkole odbyła się Akademia pt. „Miejcie nadzieję…”. Uczniowie przedstawili program artystyczny oparty na trudnych dziejach Polski od 1772 do 1918 roku, opowiadający o upadku, walce i wskrzeszeniu Rzeczpospolitej. Program zawierał przesłanie i nawiązywał do czasów współczesnych. Mówił, że wolność i pokój nie są dane raz na zawsze. Ojczyzna to wspólnota, o którą należy dbać, otaczać ją szacunkiem i honorem.

            Tego dnia rozpoczęliśmy również cykl pt. „Moja historia – spotkania z Absolwentami w roku 100-lecia istnienia Szkoły Podstawowej im. Jana Brodeckiego w Polesiu”. Odwiedzili nas:

            1. Pan Roman Jakubiak, który przybliżył obecnym jak wyglądała szkoła w latach 60-tych ubiegłego wieku.
            2. Pan Podpułkownik Zbigniew Wysocki – emerytowany oficer Wojska Polskiego. Opowiedział nam o swojej służbie i misjach w wojsku.
            3. Pan Łukasz Gronau – absolwent nie tylko Szkoły Podstawowej, ale również Gimnazjum w Polesiu. Podzielił się swoimi wspomnieniami z czasów szkolnych. Obdarował szkołę ciekawymi książkami oraz grami planszowymi.

            Bardzo dziękujemy przybyłym gościom za przybycie.

          • Strażacy z OSP w Dziektarzewie w naszej szkole

          • 9 listopada 2021 roku naszą szkołę odwiedzili strażacy z OSP Dziektarzewo. Podczas spotkania dzieci z klas I-III zostały zapoznane z podstawowymi czynnościami z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej. Druhowie przypomnieli uczniom numer alarmowy, a także opowiedzieli jak zachować się w przypadku zagrożenia. Pokazali jak krok po kroku postępować z osobą poszkodowaną. Po przeprowadzonym instruktażu dzieci chętnie wykonywały ćwiczenia praktyczne z wykorzystaniem fantomu.

            Bardzo dziękujemy strażakom za poświęcony czas oraz przekazane informacje.

          • „Noc Bibliotek”

          • VII wydanie ogólnopolskiej akcji „Noc Bibliotek” odbyło się w naszej szkole w piątek-sobotę, dn. 29-30 października 2021r. pod hasłem „Czytanie wzmacnia”.

            „Noc Bibliotek” jest to ogólnopolska akcjaprzekonująca do czytania poprzez promocję lokalnych bibliotek, jako najbliższych miejsc spotkań z kulturą, z różnorodnymi zasobami i bezpłatną ofertą dla społeczności, sprzyjających wymianie idei i integracji. Organizowana od 2015 roku przez Centrum Edukacji Obywatelskiej.

            W ramach akcji czytelniczej „Noc Bibliotek” uczniowie z kl. 7 i 8 wraz z pięcioma nauczycielami przygotowali w bibliotece z przyniesionych książek do szkoły wystawkę ulubionej literatury młodzieżowej pod nazwą „Co warto przeczytać w jesienne wieczory?”.

            W trakcie „Nocy w szkole” odbyły się gry i zabawy czytelnicze, integracyjne, sportowe, w których uczestniczyli uczniowie z opiekunami. Po wyczerpującej zabawie można było odpocząć podczas seansu filmowego.Wspólnie oglądano film, pt. „Niebo istnieje naprawdę”, wysłuchano słuchowiska, pod nazwą „Dziady” cz. 2  Adama Mickiewicza, były również konkursy dla młodzieży z nagrodami w postaci książek i zakładek do książki oraz słodyczy. Odbyły się także tańce przy muzyce oraz karaoke.

            Akcja „Noc Bibliotek” odbyła się w celu promowania książki i biblioteki wśród młodzieży z kl. 7 i 8 oraz integracji uczniów poprzez wspólne gry i zabawy.

             

            Dziękuję wszystkim uczestnikom – uczniom i opiekunom za tak liczne przybycie i skorzystanie z oferty biblioteczno - szkolnej, zaś rodzicom za umożliwienie udziału swoim dzieciom w naszej nocnej akcji czytelniczej oraz za wspólną zabawę…J

             

          • „Przerwa na czytanie”

          • W dniu 28 października 2021r., /czwartek/ biblioteka wraz z całą społecznością szkolną dołączyła do II międzynarodowej edycji, a VI ogólnopolskiej akcji bicia rekordu w czytaniu na przerwie pod hasłem „Przerwa na czytanie”.

            Akcja czytelnicza realizowana jest w ramach międzynarodowego miesiąca bibliotek szkolnych oraz kampanii społecznej „Cała Polska czyta dzieciom.

            W szkolnych klasach, korytarzach i bibliotece szkolnej można było zaobserwować „zaczytanych” uczniów z kl. 4-8 wraz z nauczycielami.

            Młodszym dzieciom z oddziałów przedszkolnych czytali zaproszeni rodzice. Natomiast dzieciom z kl. 1-3 czytali wychowawcy klasowi.

            Celem akcji była promocja czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży szkolnej, zwrócenie uwagi uczniów na czytanie, jako atrakcyjną formę spędzania czasu wolnego w szkole oraz zachęcenie uczniów do sięgania po książkę w każdej sytuacji i każdym miejscu.