• Akcja czytelnicza „Ubrani w książkę”

          • Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich /23 kwietnia/ w Szkole Podstawowej odbyła się akcja czytelnicza pod nazwą „Ubrani w książkę”, w której wzięli udział chętni Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele. Celem akcji była wspólna zabawa z książką oraz promowanie książki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

            Akcja czytelnicza trwała w dn. 19.04. – 23.04.2021r. i polegała na sfotografowaniu dowolnej okładki książki wraz z twarzą lub sylwetką tak, aby stanowiły spójną całość. Do biblioteki szkolnej przesłano 36 zdjęć okładkotwarzy.

          • 22 kwietnia 2021 Światowy Dzień Ziemi

          • Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W tym roku przebiegają pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Niemniej jednak, cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu, zanieczyszczeniem powietrza, wody czy gleby.

            Społeczność naszej szkoły w ramach obchodów Dnia Ziemi zawsze aktywnie uczestniczyła w akcjach sprzątania świata – niestety w tym roku, z powodu pandemii już kolejny raz nasze działania muszą przenieść się do wirtualnego świata.

            Pamiętajmy! Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.


            Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu:

            EduKredka - Dzień Ziemi

            www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc​​​​​​​

          • Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych

          • W naszej szkole jak każdego roku obchodziliśmy Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych.

            W  tym roku ze względu na pandemię obchodziliśmy go zdalnie.

            Nauki ścisłe odgrywają ogromna rolę w naszym rozwoju.

             Są podstawą funkcjonowania współczesnego świata.

            Nauki ścisłe to nauki matematyczne i przyrodnicze.

            Zjawiska występujące na co dzień możemy wytłumaczyć w oparciu

            o wiedzę właśnie z tych przedmiotów.

            Z okazji Tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych, który odbywał się 

            od 14 marca do 19 marca uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami na matematyce, biologii, geografii, przyrodzie, chemii oraz fizyce.

            Przedstawiamy tylko niektóre efekty naszych działań:

            • Uczniowie na matematyce wykonali plakaty, rzeźby z liczbą Pi, wspólnie tworzyli jak najdłuższe rozwinięcie liczby Pi (kolejne cyfry rozwinięcia pochodziły ze zdjęć wykonanych przez uczniów), rozwiązywali quizy, gry.

            https://polesiesp-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/aleksandra_borzecka_polesiesp_pl/EZnTG33Lh9lJjJ4ZOeyxsZIBeeCNCl2M-NY7KRotgioJYg?rtime=aLLNRn3v2Eg

             

            • Poznali również iluzje optyczne – zauważyli, że sposób ustawienia figur geometrycznych wpływa na nasz odbiór wzrokowy, oszukuje nasz mózg.
            • Uczniowie klasy 5 na zajęciach kółka przyrodniczo-technicznego wykonali eksperymenty z wodą: domowy wulkan, nurek Kartezjusza, lawa w butelce
            • Uczniowie  klasy 7 na lekcjach fizyki wykonywali eksperymenty, zajmowali się projektowaniem pojazdu przyszłości w ramach III etapu konkursu programu ,,Być jak Ignavcy” oraz zdobywali wiedzę bawiąc się rozwiązując zagadki - escape room.
            • Z domowej kolekcji powstała wystawa – aut przeszłości oraz powstał pojazd przyszłości.

            • Uczniowie na lekcjach chemii wykonywali modele związków chemicznych, rozwiązywali quizy
            • Uczniowie klasy 8 na lekcjach fizyki wykonywali ciekawe zagadnienia związane z optyką, rozwiązywali quizy oraz w ramach tygodnia mózgu oglądali filmy: Czy dźwięki mogą być kolorowe? oraz Jak to jest, ze widzimy świat w 3D? Tydzień Mózgu 2021.
            • Uczniowie klasy 7 na lekcji biologii  wykonali prosty test na sprawdzenie wzroku: Jak dobry jest Twój wzrok? oraz otrzymali informację na temat: Czy oczy mogą kłamać?  Lekcja dotyczyła iluzji optycznych, czyli postrzegania obiektów innych niż są w rzeczywistości .
            • Uczniowie klasy 4  i klasy 6  szukali odpowiedzi na pytania dotyczące świata zwierząt ich wyglądu, zwyczajów i trybu życia. Dowiedzieli się np. dlaczego pies macha ogonem, po co zebrom paski, dlaczego panda ma czarne plamy wokół oczu.
            •   Każdy z uczniów wcześniej otrzymał pytanie dotyczące świata zwierząt, na które musiał znaleźć odpowiedź korzystając z różnych źródeł. Opracowując odpowiedzi uczniowie wykonali plakaty oraz prezentacje.
            •    W ramach obchodów Tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych klasa V na lekcji geografii omówiła zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną. Uczniowie poznali charakterystyczne cechy marcowej pogody, pierwsze wiosenne kwiaty oraz nazwy ptaków przylatujących wiosną do Polski. Głównym ich zadaniem było odszukanie wiosny w najbliższym otoczeniu.
            • Klasa 7 i 8 omówiła formy ochrony przyrody stosowane w Polsce. Uczniowie w formie gier i zabaw online wskazywali na mapie parki narodowe, rozpoznawała ich symbole oraz odgadywali nazwy parków po charakterystycznych elementach  krajobrazu. W ramach podsumowania działań przyrodniczych uczniowie kl. 8 wykonali gazetkę ścienną na szkolnym korytarzu.