• „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” 2021/2022. Moduł 1: ” Podróże małe i duże”.

• „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” jest to projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej. Opiekunami projektu jest nauczyciel bibliotekarz oraz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – wychowawca klasy 1.

Projekt składa się z 3 modułów:

1. moduł: Podróże małe i duże. /010.2021r – 31.12.2021r./
            2. moduł: Naukowy zawrót głowy. /01.01.2022r. – 31.03.2022r./
            3. moduł: Na ratunek. /01.04.2022r. – 31.05.2022r./

Czas trwania projektu  jest zaplanowany od  01.10.2021r. do 31.05.2022r. i realizowany podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz lekcji bibliotecznych.

Projekt czytelniczy, pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” został stworzony z myślą o zachęceniu dzieci z kl. 1-3 do czytania książek, w tym głównie lektur szkolnych. Często spotykamy się z sytuacją, kiedy dziecko na samo słowo „lektura”, robi niezadowoloną minę. Naszym zadaniem jest pokazanie dzieciom oraz nauczycielom, że czytanie lektur może być fajną zabawą. Ten projekt czytelniczy ma być formą wspaniałej przygody dla uczniów. Lektura szkolna – uczy i bawi…

Przed rozpoczęciem omówienia pierwszej lektury, zapoznano dzieci z klas 1-3 z chmurką o imieniu Tosia. Wykonano chmurki z materiałów papierniczych przez uczniów. Następnie odtworzono film z opowiadaniem o chmurce, pt. Rozchmurzone opowiadanie na powitanie”.

Moduł pierwszy pod nazwą „Podróże małe i duże” przeprowadzono na podstawie książki, pt. „Pilot i ja” Adama Bahdaja.

Po wspólnym i głośnym przeczytaniu przez dzieci lektury szkolnej:

1. Rozdano każdemu uczniowi lekturniki i wypełniono zadania do modułu pierwszego odnoszącego się do treści lektury, pt. „Pilot i ja”.
            2. Zaprojektowano i wykonano zakładki do książek, które nawiązywały do przeczytanej lektury. Wykonane zakładki podarowano komuś, kogo dzieci lubiły.
            3. Zorganizowano klasowy Dzień Postaci z Bajek, który przypadał 5 listopada.
            4. Wykonano prace plastyczną pod nazwą: „Pilot i samoloty”.
            5. Składano z kolorowego papieru modele samolotów – origami.
            6. Przeprowadzono gry i zabawy ruchowe związane z „lotnictwem”.
            7. Przygotowano gazetkę ścienną w korytarzu dotyczącą projektu czytelniczego, pt.  „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.
            8. Zorganizowano wycieczkę szkolną do pobliskiej miejscowości /Cieszkowo Stare/ w celu obejrzenie prawdziwych samolotów i zdobycia większej wiedzy na temat samolotów oraz zawodu pilota.
          • „Eko – paczka dla przedszkolaczka”

• W ramach promowania czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci „Eko – paczka dla przedszkolaczka” zawitała również do naszych Oddziałów Przedszkolnych. Z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej w Płońsku przygotowano dla innych bibliotek szkolnych z powiatu płońskiego akcję promującą czytelnictwo pod nazwą „Eko – paczka dla przedszkolaczka”.

„Eko – paczka dla przedszkolaczka” jest to przechodni zbiór książeczek dla dzieci przedszkolnych o tematyce ekologicznej. Książeczki o ekologii czytały przedszkolakom panie nauczycielki z wychowania przedszkolnego oraz inni nauczyciele biorący udział w akcji czytelniczej. Książki czytano w okresie czterech tygodni, a następnie „Eko-paczkę” przekazano w dalszą drogę, czyli do Biblioteki Szkolnej w Mystkowie.