• Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2022

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania został ustanowiony z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku, w rocznicę urodzin Janiny Porazińskiej (ur. 29 września 1882, zm. 2 listopada 1971), autorki książek dla dzieci i młodzieży.

            Uczniowie z klas 1-8 naszej szkoły oraz dzieci z oddziałów przedszkolnych z wychowawcami również włączyli się w obchody Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania. Przez cały dzień czytaliśmy różne książki dla dzieci i młodzieży, w tym książki autorstwa Janiny Porazińskiej, a czyniliśmy to w różnych miejscach: w bibliotece i świetlicy szkolnej, przedszkolu, zerówce oraz salach lekcyjnych.

            Celem głośnego czytania jest wspieranie i rozwój zainteresowań czytelniczych wśród dzieci, zainteresowanie nauką czytania oraz kształtowanie relacji rodzic-dziecko.

            Ponadto książki to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, do tego rozwijają wyobraźnię, pamięć, poszerzają słownictwo i znajomość gramatyki oraz przede wszystkim pozwalają przeżywać wspaniałe emocje. Głośne czytanie, co jest motywem przewodnim święta, jest z kolei dobrą okazją do budowania więzi i wspólnego spędzania czasu. Warto więc, czytać dzieciom, nie tylko w ten jeden dzień w roku, ale systematycznie każdego dnia, chociaż po kilka minut.

            Czytanie na głos przynosi same korzyści…

          • #sadziMY

          • Każde drzewo to ostoja życia. Miejsce gniazdowania ptaków, siedlisko owadów i mikroorganizmów. Dla człowieka - cień w letnie upały, czystsze powietrze, osłona przed wiatrem i kojąca nerwy zieleń.

            Dnia 29 września 2022 roku uczniowie naszej szkoły włączyli się do czwartej edycji akcji #sadziMY, którą objął patronatem Prezydent Andrzej Duda wraz z małżonką. Sadzonki pozyskaliśmy z Nadleśnictwa w Płońsku.

            Troska o środowisko to przejaw współczesnego patriotyzmu.

          • Wyjazd na spektakl klas VII-VIII do Płońska

          • 29 września 2022 roku uczniowie klas VII i VIII uczestniczyli w spektaklu profilaktycznym pt. „Wspomnienia narkomanki”. Scenariusz przedstawienia oparty był na książce Barbary Rosiek „Pamiętnik narkomanki”. Opowieść została uzupełniona i uaktualniona o problem dopalaczy.

            Spektakl miał jednoznaczne przesłanie: narkotyki to droga donikąd.

          • Wycieczka klas VI-VIII do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

          • Podróż w przeszłość zawsze jest ekscytująca...Nasi uczniowie z pewnością potwierdzą te słowa, bowiem 27 września klasy 6, 7 i 8 odwiedziły Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Z wielkim zainteresowaniem słuchali opowieści o dawnych zwyczajach mieszkańców wsi XIX-XX wieku. Zwiedziliśmy jedenaście zagród chłopskich będących wizytówką dawnego ludowego budownictwa, kościół, kaplicę, dwory, wiatrak, kuźnię i karczmę. Chałupy otoczone ogródkami, pasące się zwierzęta sprawiały wrażenie, jakby czas się w tym momencie dla nas zatrzymał. Wielu uczniów stwierdziło nawet, że mogłoby tak mieszkać:)

            Każda z trzech grup brała udział także w tematycznej lekcji pt. Len - od ziarenka do nitki, podczas której poznali historię lnu, kolejne etapy jego obróbki. Najciekawsze jednak było wypróbowanie własnych sił podczas międlenia, klepania i czesania lnu. Okazało się to trudną i wyczerpującą pracą. Całość wycieczki dopełniała gra terenowa - W zagrodzie, chałupie i dworze. Tajemnice wiejskiej architektury, w której nasi uczniowie wzięli udział. Ich zadaniem było wyszukiwanie charakterystycznych elementów architektury na budynkach i dopasowanie liter do ich numerów. Cel został osiągnięty, a hasło brzmiało Kołyska na biegunach. Byliśmy dumni z naszych podopiecznych. Wyjazd zaliczamy do niezwykle udanych i czekamy na kolejne.

          • Pierwszy Dzień Jesieni w klasach I-III

          • Pierwszy dzień Jesieni już za nami. 23 września Uczniowie klas I-III przywitali astronomiczną jesień. Z tej okazji Dzieci słuchały jesiennych wierszy i przygotowywały jesienne kapelusze. Przy okazji pierwszego dnia jesieni wszyscy Uczniowie mieli okazję wziąć udział w zabawach i ciekawostkach o jesiennych zwyczajach. Na koniec zajęć Dzieci wraz z Opiekunami wybrały się do pobliskiego lasu na wyprawę w poszukiwaniu jesieni, połączonej z lekcją w terenie i gimnastyką na świeżym powietrzu.

          • Akcja - „Sprzątanie Świata”

          • Sprzątanie świata to międzynarodowa kampania, odbywająca się na całym świecie i polega na zbiorowym sprzątaniu śmieci. Głównym celem akcji jest rozbudzanie świadomości ekologicznej i odpowiedzialności za środowisko naturalne. Akcja ma również na celu pokazanie Uczniom, że rozwiązaniem problemu zaśmieconego środowiska nie jest tylko coroczna zbiórka śmieci, lecz głównie zmiana nawyków w codziennym życiu, segregacja i umiejętne gospodarowanie odpadami.

            19 września Uczniowie klas I-III zaopatrzeni w worki i jednorazowe rękawiczki po raz kolejny uczestniczyli w akcji ekologicznej. Dzieci sprzątały teren wokół szkoły i drogę do lasu. Czynny udział w tym przedsięwzięciu dał Uczniom do zrozumienia, że należy dbać o swoje środowisko oraz czystość otoczenia.

          • Dzień Przedszkola

          • 22.09. 2022  kolejny raz obchodziliśmy w naszym przedszkolu Święto Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji.  Dzieci zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w seansie filmowym oraz tańców przy muzyce Pana Sprężynki. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Złożyliśmy wszystkim, maluszkom  i starszakom życzenia samych słonecznych dni i radosnych chwil w naszym przedszkolu.

          • Wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego

          •  Dnia 23.09. 2022 r. w naszej szkole odbyły się wybory do Rady Samorządu Uczniowskiego.

            Wybory były ważną lekcją demokracji dla uczniów. Kandydaci w trakcie trwania kampanii, starali się zaprezentować z jak najlepszej strony zachęcając do głosowania poprzez plakaty z krótkim opisem swoich zainteresowań, planów i ambicji. Już po raz kolejny nasze szkolne wybory przypominały wybory państwowe. Uczniowie głosowali tak jak dorośli, czyli z zastosowaniem podobnych procedur i w podobnych warunkach.

            Komisja wyborcza w składzie: Maja Jędrzejewska, Wiktoria Sołdańska, Oliwia Podlecka, Amelia Osiecka i Karol Ostrowski, czuwała nad prawidłowym przebiegiem wyborów i po jej zakończeniu dokonała obliczenia głosów. 

            Wyniki głosowania

            Przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego : Anna Piotrowska

            Wiceprzewodnicząca SU : Maja Woszczyńska

            Skarbnik: Bartosz Bakierzyński

            Gratulujemy i życzymy sukcesów oraz wytrwałości w pracy na rzecz społeczności szkolnej.

          • Wycieczka klas I-V do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

          • Dnia 20 września 2022 r. Uczniowie z klas I-V wraz z Opiekunami wybrali się do Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu. Podczas wycieczki Uczniowie mieli możliwość zobaczenia jak wyglądało i zmieniało się życie na wsi na przestrzeni wieków. Dzieci na wyjeździe zaznajomiły się również z wyglądem dawnej wsi, a także oglądały wyposażenie chat i domów mieszkalnych oraz nabyły wiedzę odnośnie wykorzystania sprzętów domowych używanych w życiu codziennym w tamtym okresie. Wielką atrakcją była również lekcja pod tytułem "Len- od ziarenka do nitki".Wiedza, którą Uczniowie wynieśli z tego wyjazdu na pewno w znacznym stopniu przybliżyła realia i sposób postrzegania warunków, infrastruktury i życia jakie panowało i jak zmieniało się na wsi polskiej na przestrzeni wieków.

          • Dzień emotikona

          • 19 września 1982 r. o godzinie 11:44 po raz pierwszy użyto emotikona. Był to znaczek ;). Od tego czasu emotikony przeszły istną rewolucję. Na całym świecie emotikony pomagają internautom wyrażać emocje, skracają czas dyskusji, ale czasem prowadzą też do nieporozumień. W naszej szkole, w ramach obchodów tego święta Uczniowie wykonali pracę plastyczną pt. "Mój twórczy emotikon". Zadaniem Uczniów było zaprojektowanie własnego emotikona i nazwanie jego emocji oraz nadanie mu znaczenia. Nasi Uczniowie byli bardzo zaangażowani w dzisiejsze zajęcia plastyczne. Wesołe, żółte buźki opanowały szkołę

          • Innowacja Pedagogiczna- „Bawimy się ortografią przez cztery pory roku”

          • W roku szkolnym 2022/2023 w naszej szkole będzie prowadzona Innowacja Pedagogiczna- „Bawimy się ortografią przez cztery pory roku”. Innowacja ta skierowana jest do Uczniów klasy II i będzie polegała na rozwijaniu umiejętności w zakresie ortografii. W ramach tej innowacji Uczniowie klasy II w piątek /16.09.2022 r./ wybrali się do szkolnej biblioteki na lekcję pt. „Poznajemy słowniki”. Podczas tych zajęć drugoklasiści dowiedzieli się co to jest słownik i do czego służy. Uczniowie, również poznali i oglądali kilka rodzajów słowników, a także dowiedzieli się, że warto jest korzystać ze słownika, bo to właśnie on pozwala dbać o poprawność wypowiedzi oraz wzbogaca zasób słownictwa, a tym samym pomaga w uzyskaniu dobrych ocen w szkole.

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w klasach I-III

          • 15 września obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kropki. Jest to święto odkrywania talentów, kreatywności, odwagi, a przede wszystkim dobrej zabawy. Nasi Uczniowie tego dnia oglądali film o małej Vashti oraz wykonywali kropkowe zadania. Po projekcji oraz pogadance na temat filmu, wszyscy Uczniowie postanowili opowiedzieć o swoich talentach i mocnych stronach. Następnie przystąpili do wykonywania swoich kropkowych dzieł. Wspaniałe efekty ich prac możemy podziwiać na zdjęciach zamieszczonych na naszej stronie internetowej.

            Po obchodach Międzynarodowego Dnia Kropki nasi Uczniowie wiedzą, że każdy Uczeń ma talent i wystarczy tylko uwierzyć w Siebie!

          • Narodowe Czytanie w naszej szkole

          • Narodowe Czytanie to akcja społeczna, prowadzona corocznie we wrześniu pod patronatem Prezydenta RP, propagująca znajomość literatury narodowej. Polega na publicznym czytaniu fragmentów dzieł literatury polskiej. Narodowe Czytanie zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski w 2012 r. od czytania fragmentów Pana Tadeusza.

            Nasza szkoła po raz kolejny włączyła się w tę akcję. Po dwuletniej przerwie spowodowanej panującą pandemią mogliśmy spotkać się i wsłuchać w niezwykłe słowa. Rok 2022 ogłoszono Rokiem Romantyzmu Polskiego. Nie bez powodu więc tegoroczną lekturą są Ballady i romanse Adama Mickiewicza. Dwieście lat temu w Wilnie został wydany ten zbiór poezji, który zapoczątkował w Polsce romantyzm.

            Spotkanie, które odbyło się 5 września, rozpoczęła pani dyrektor. Odczytała utwór otwierający zbiór – Pierwiosnek. Następnie czytanie kontynuowały nasze ósmoklasistki. Słuchaliśmy takich utworów takich jak: Romantyczność, Świtezianka, Powrót taty, Do przyjaciół. Wśród zebranych panował nastrój powagi i skupienia. Pamiątkowy stempel z okolicznościowej pieczęci tegorocznej odsłony Narodowego Czytania Ballad i romansów Adama Mickiewicza zagościł w uczniowskich zeszytach do języka polskiego. Kolejne takie akcje ciągle przed nami.

          • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2022/2023 oraz pasowanie uczniów klasy I

          • 1 września zabrzmiał pierwszy dzwonek nowego roku szkolnego 2022/2023. Po wakacyjnej przerwie, podczas której nie zabrakło wyjazdów, wycieczek i przygód, pełni werwy, nowych pomysłów i wrażeń wróciliśmy do szkoły. Ten dzień na zawsze zostanie w pamięci ośmiorga  Uczniów klasy pierwszej, którzy złożyli uroczyste ślubowanie i stali się pełnoprawnymi uczniami naszej szkoły. W tym ważnym dniu towarzyszyli im Rodzice.

            Wszystkim uczniom u progu nowego roku szkolnego życzymy sukcesów i jak najwyższych ocen. Mamy nadzieję, że wszyscy z radością powrócili do szkoły i pełni zapału rozpoczną kolejny rok nauki.

            Rodzicom życzymy dużo cierpliwości i spokoju oraz wielu powodów do zadowolenia. Jak zawsze licząc na owocną współpracę.

            Nauczycielom i Pracownikom Szkoły życzymy siły i wytrwałości w podejmowanych działaniach, satysfakcji z wykonywanej pracy i zadowolenia z jej efektów.