• „Dzień Kropki w klasach I-III”

          • Międzynarodowy Dzień Kropki, to co raz bardziej popularne święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodzimy 15 września. Święto to swój początek zawdzięcza książce Petera H. Reynoldsa, pt. „The dot”, w której poznajemy historię Vashti, dziewczynki, która nie wierzyła w swoje możliwości plastyczne, ale dzięki malutkiej kropce i nauczycielce plastyki uwierzyła w siebie. Uczniowie klas I-III „Dzień Kropki” świętowali na wiele sposobów. Tego dnia postanowili tak jak Vashti poszukać swoich talentów. Tego dnia nasze lekcje zamieniły się w pracownie rozwijające twórcze myślenie i kreatywność.

          • Rozpoczęcie roku szkolnego 2021/2022

          • Co roku pierwszy dzień września jest wyjątkowy. Tego dnia wspominamy wydarzenia z kraju oraz rozpoczynamy rok szkolny. Na uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2021/2022 zgromadzili się uczniowie, nauczyciele i rodzice. Wielu Uczniów przybyło do szkoły z optymistycznym nastawieniem i ogromnym zapałem do pracy. Uroczystość rozpoczęła się, jak co roku, o godzinie 8.00 Mszą Świętą w kościele parafialnym. Natomiast o godzinie 9.00 rozpoczęła się akademia w szkole. Na początku głos zabrała Pani Dyrektor, która serdecznie powitała wszystkich Uczniów- w szczególności tych, którzy po raz pierwszy przyszli do szkoły. Następnie odbyło się uroczyste ślubowanie na Ucznia i Czytelnika Szkoły Podstawowej im. Jana Brodeckiego w Polesiu. Uroczystość ślubowania jest niezwykłym przeżyciem dla każdego pierwszaka. To dlatego 1 września 2021 r., zapadnie głęboko w pamięci pierwszoklasistów z naszej szkoły. Najważniejszym momentem uroczystości było złożenie przez dzieci uroczystego ślubowania. Każdy z uczniów otrzymał pamiątkowy dyplom oraz książkę. Po części oficjalnej Uczniowie udali się na spotkania z Wychowawcami.

            W nowym roku szkolnym życzymy wielu sukcesów wszystkim Uczniom, Nauczycielom i Rodzicom.

          • Tym razem odwiedziny klas I-III w "Śródborskiej Manufakturze Serów"

          • W czwartek 17 czerwca uczniowie klas I- III pojechali do Śródborskiej Manufaktury Serów Pani Magdaleny Lewandowskiej. Pani Magda w ciekawy sposób opowiadała o serach oraz  w jaki sposób się je wytwarza.

            Dzieci wykonały dla siebie ser podpuszczkowy i ozdobiły go płatkami polnych kwiatów. Największą atrakcją było dojenie kozy Balbiny, która spokojnie stała i cierpliwie czekała aż się ją wydoi. Inną atrakcją było wypędzanie owiec i kóz na łąkę oraz głaskanie osiołków.

            Obcowanie ze zwierzętami bardzo korzystnie wpłynęło na samopoczucie dzieci.

            Dziękujemy pani Magdalenie za zaproszenie i miłe przyjęcie.

          • Uczniowie klas I-III odwiedzili pasiekę „Pod lasem”

          • W poniedziałek 14 czerwca 2021r.  uczniowie klas I-III odwiedzili pasiekę Pod lasempaństwa Rosińskich w Rzewinie. Pani Kasia w ciekawy sposób opowiadała o pszczołach i ich zwyczajach, pokazała ul i pracujące w nim pszczoły. Dzieci świetnie spisały się w roli pomocników w odsklepianiu plastrów miodu za pomocą pszczelarskiego widelca. Następnie obserwowały pracę miodarki, w której miód został odwirowany, a na końcu oczyszczony na sicie i przelany do wiadra. Pozyskany w ten sposób miód każdy  mógł spróbować. Dziękujemy pani Kasi za miłe przyjęcie i poświęcony nam czas.  

          • Wyjazd przedszkolaków do „Śródborskiej Manufaktury Serów”

          • 10.06.2021r. dzieci z przedszkola odwiedziły serowarnie pani Lewandowskiej „Śródborska Manufaktura Serów”. Dzieci karmiły i bawiły się z owcami, kozami i osiołkami. Chętne przedszkolaki miały możliwość samodzielnego wydojenia kozy oraz degustacji koziego mleka. Podczas warsztatów dzieci poznały różne etapy pracy w serowarni i produkcji sera. Samodzielnie wykonały i udekorowały płatkami kwiatów ser, który zabrały ze sobą do domu.

          • "PRZEDSZKOLAKI W PIZZERII”

          • 02.06.2021r. dzieci z przedszkola odwiedziły pizzerię „ MILANO” w Baboszewie. Celem wycieczki było zapoznanie dzieci z wyglądem i wyposażeniem pizzerii. Przedszkolaki wzięły udział w rozmowie na temat, w jaki sposób robi się pizzę, poznały składniki używane do jej wykonania. Poznały pracę w pizzerii od kuchni, robiąc samodzielnie pizzę krok po kroku. Dzieci wybierając ulubione dodatki tworzyły własne kompozycje smakowe, po czym przyszedł czas na wspólną degustację.

          • Dzień poezji

          • Wielka poezja, będąc wielką i będąc poezją, nie może nie zachwycać nas, a więc zachwyca.

            Witold Gombrowicz

            Dzisiejszego dnia uczniowie klas 4 i 6 brali udział w Dniu Poezji. Przygotowane zostały dla nich piękne wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego – niezwykle utalentowanego artysty, który zginął w czasie Powstania Warszawskiego 4 sierpnia 1944 roku. Odszedł bardzo młodo, jednak pozostawił po sobie wybitne utwory, które czytane są przez kolejne pokolenia. Posłowie Sejmu RP ustanowili rok 2021 rokiem tegoż poety.

            Uczniowie rozpoczęli ten dzień od zapoznania się z postacią Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, następnie starali się jak najpiękniej zaprezentować jego utwory. Celem Dnia Poezji było zachęcenie uczniów do jejczytania, a być może nawet tworzenia własnych wierszy.Spotkanie umilały dźwięki spokojnej muzyki klasycznej.

          • Dzień Dziecka

          • 1 czerwca 2021 roku obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Dziecka. W naszej szkole w tym dniu zorganizowano konkursy, gry i zabawy dla wszystkich dzieci.

            Dzieci z oddziałów przedszkolnych bawiły się przy ulubionych przebojach dziecięcych, brały udział w przedszkolnych podchodach. Uczestniczyły w różnych grach i zabawach ruchowych na świeżym powietrzu.

            Uczniowie klas I-III wraz z wychowawcami bawili się wspólnie w rytm dziecięcej muzyki. Brali udział w zabawach i grach. Razem w swoich klasach stworzyły piękne plakaty z okazji Dnia Dziecka. Chętnie fotografowały się w pomysłowo przygotowanej fotobudce.

            Uczniowie klas IV – VIII ochoczo zmierzyli się w rozgrywkach sportowych, były dla nich zorganizowane gry i konkursy sportowe. Wszyscy chętnie uczestniczyli we współzawodnictwie.  Poszczególne klasy mogły również wykazać się wiedzą w konkursie „Jeden z dziesięciu”. Wszyscy świetnie sobie radzili z pytaniami, ciężko było wyłonić zwycięzców. Zabawy było co nie miara.

            Rada Rodziców z okazji święta wszystkich dzieci, chcąc umilić ten dzień zorganizowała dla uczniów grill z kiełbaskami oraz lody i popcorn.

            Na koniec Pani Dyrektor wręczyła nagrody uczniom, którzy w tym roku szkolnym wygrali organizowane konkursy w czasie nauki zdalnej w szkole. 

          • Dzień Patrona

          • Z okazji Dnia Patrona Szkoły Podstawowej w Polesiu – Jana Brodeckiego /31 maja/ nauczyciel bibliotekarz wraz z opiekunem Samorządu Uczniowskiego przygotowali w korytarzu szkolnym dekorację przed tablicą upamiętniającą Jana Brodeckiego - ku czci pamięci wspaniałego człowieka, nauczyciela i patriotę polskiego. Na tę okoliczność nauczyciel od biologii i geografii wykonał dwie prezentacje multimedialne na temat życia i działalności Jana Brodeckiego oraz społeczności szkolnej w Polesiu. Przygotowano również album z wszelkimi informacjami i zdjęciami na temat naszego Patrona Szkoły.

          • Ostatni IV etap V edycji programu edukacyjnego Być jak Ignacy!

          •  

            Uczniowie klasy VII Szkoły Podstawowej im. Jana Brodeckiego w Polesiu kolo naukowe  ,,EKO-BADACZE” realizują już ostatni IV etap konkursu programu ,,Być jak Ignacy”.

            III etap programu zakończył się 31 marca.

            Zadaniem konkursowym było przygotowanie projektu graficznego lub makiety pojazdu przyszłości.

            https://view.genial.ly/60644d0bccc9790cde59b32f/presentation-sp-polesie

            IV etap konkursu trwa do 31 maja 2021 r.  

            Aktualnie trwają ostatnie prace do wgrania projektu na platformę.

            Etap ten jest podzielony na cztery bloki tematyczne :

            - Gry i filmy 3 D

            - Programowanie

            - Sztuczna inteligencja i roboty

            - Bezpieczeństwo w sieci

            Uczniowie przenieśli się do „Wirtualnego świata”. 

            Tworzą projekty i modele robotów.

            Poznają technologię wirtualnej rzeczywistości, zagadnienia związane z robotyką i sztuczną inteligencją oraz techniki wykorzystywane w produkcji filmów.

            Zapoznają się również z podstawowymi informacjami o programowaniu               i bezpieczeństwie w sieci.

            Poznają sylwetkę i osiągnięcia wybitnego matematyka Stefana Banacha.

             Zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektu odpowiadający na pytanie:

            • Jak nowa technologia i technologia przyszłości, może pomóc ludziom w codziennym życiu?

            Ta podróż będzie ostatnią przygodą w tej edycji.

            Czekamy na kolejne spotkania z wielkim naukowcem!

             

          • Rozstrzygnięcie konkursu "Festiwal talentów"

          • W dniach od 08.03.2021 r. do 29.04.2021 r.  w naszej szkole odbywał się Konkurs pt. „Festiwal talentów” dla uczniów klas I-III i IV-VIII. Dziękujemy uczniom za przedstawienie swoich pasji, gdyż odkrywanie talentów to niezwykle ciekawa przygoda. Pamiętajmy, że
            w każdym z nas drzemie jakiś ukryty talent- trzeba go tylko  w sobie odnaleźć i stale rozwijać. Uczestnicy konkursu mieli okazję do zaprezentowania swoich umiejętności wokalnych, recytatorskich, tanecznych, plastycznych i sportowych. W czasie występów dzieci widoczne było ogromne zaangażowanie i doskonałe przygotowanie. W konkursie nagrodzono następujących uczniów:

            Kategoria I-III:

            • Miejsce I- Nadia Klonowska z klasy III
            • Miejsce II- Julia Ordak z klasy II
            • Miejsce III- Jan Chodkowski z klasy I

             

            Kategoria IV- VIII:

             

            • Miejsce I- Zofia Chodkowska z klasy IV
            • Miejsce II- Anna Piotrowska z klasy VI
            • Miejsce III- Justyna Jasińska z klasy VII


            Dziękujemy wszystkim Uczestnikom i gorąco gratulujemy wygranej!

          • Dzień Bibliotekarza i Bibliotek

          • 8 maja 2021 roku obchodzony był Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Nasi uczniowie również doceniają pracę i zbiory biblioteki, dlatego też ochoczo przyłączają się do tego wydarzenia. Pani z biblioteki przygotowała Fotobudkę biblioteczną dla wszystkich Czytelników w celu promowania biblioteki i książek. Dzieci chętnie odwiedzają bibliotekę i wypożyczają książki. Z przyjemnością fotografowały się w Fotobudce.

          • Odwiedziny strażaków !!!

          • 5 maja 2021 roku naszą szkołę odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziektarzewie. Podczas spotkania druhowie zapoznali dzieci z umundurowaniem strażaka, pokazali wóz strażacki oraz jego wyposażenie. Dzieci chętnie skorzystały z możliwości zobaczenia wozu w środku. 

            Największą radość uczniom sprawiło lanie wody z węża strażackiego.

          • Akcja czytelnicza „Ubrani w książkę”

          • Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich /23 kwietnia/ w Szkole Podstawowej odbyła się akcja czytelnicza pod nazwą „Ubrani w książkę”, w której wzięli udział chętni Uczniowie, Rodzice i Nauczyciele. Celem akcji była wspólna zabawa z książką oraz promowanie książki i czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

            Akcja czytelnicza trwała w dn. 19.04. – 23.04.2021r. i polegała na sfotografowaniu dowolnej okładki książki wraz z twarzą lub sylwetką tak, aby stanowiły spójną całość. Do biblioteki szkolnej przesłano 36 zdjęć okładkotwarzy.

          • 22 kwietnia 2021 Światowy Dzień Ziemi

          • Międzynarodowym Dniem Ziemi, to coroczne wydarzenie obchodzone w celu promowania ochrony środowiska, poszerzania świadomości ekologicznej i inspirowania do życia w zgodzie z naturą. Idea obchodów Dnia Ziemi została zapoczątkowana w 1970 r. przez amerykańskiego senatora Gaylorda Nelsona. Każdego roku, uroczystości w ramach Dnia Ziemi, koncentrują się wokół innej tematyki. W tym roku przebiegają pod hasłem „Przywróć naszą Ziemię”. Niemniej jednak, cel pozostaje niezmienny: promowanie proekologicznych postaw w społeczeństwie, budowanie wspólnej odpowiedzialności, uświadamianie ludziom zagrożeń związanych z rozwojem przemysłu, zanieczyszczeniem powietrza, wody czy gleby.

            Społeczność naszej szkoły w ramach obchodów Dnia Ziemi zawsze aktywnie uczestniczyła w akcjach sprzątania świata – niestety w tym roku, z powodu pandemii już kolejny raz nasze działania muszą przenieść się do wirtualnego świata.

            Pamiętajmy! Mamy tylko jedną planetę i każdy z nas musi troszczyć się o nią codziennie.


            Zachęcamy do obejrzenia poniższego filmu:

            EduKredka - Dzień Ziemi

            www.youtube.com/watch?v=kdSG0TK7kBc​​​​​​​

          • Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych

          • W naszej szkole jak każdego roku obchodziliśmy Tydzień nauk matematyczno-przyrodniczych.

            W  tym roku ze względu na pandemię obchodziliśmy go zdalnie.

            Nauki ścisłe odgrywają ogromna rolę w naszym rozwoju.

             Są podstawą funkcjonowania współczesnego świata.

            Nauki ścisłe to nauki matematyczne i przyrodnicze.

            Zjawiska występujące na co dzień możemy wytłumaczyć w oparciu

            o wiedzę właśnie z tych przedmiotów.

            Z okazji Tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych, który odbywał się 

            od 14 marca do 19 marca uczniowie zmierzyli się z różnymi zadaniami na matematyce, biologii, geografii, przyrodzie, chemii oraz fizyce.

            Przedstawiamy tylko niektóre efekty naszych działań:

            • Uczniowie na matematyce wykonali plakaty, rzeźby z liczbą Pi, wspólnie tworzyli jak najdłuższe rozwinięcie liczby Pi (kolejne cyfry rozwinięcia pochodziły ze zdjęć wykonanych przez uczniów), rozwiązywali quizy, gry.

            https://polesiesp-my.sharepoint.com/:p:/g/personal/aleksandra_borzecka_polesiesp_pl/EZnTG33Lh9lJjJ4ZOeyxsZIBeeCNCl2M-NY7KRotgioJYg?rtime=aLLNRn3v2Eg

             

            • Poznali również iluzje optyczne – zauważyli, że sposób ustawienia figur geometrycznych wpływa na nasz odbiór wzrokowy, oszukuje nasz mózg.
            • Uczniowie klasy 5 na zajęciach kółka przyrodniczo-technicznego wykonali eksperymenty z wodą: domowy wulkan, nurek Kartezjusza, lawa w butelce
            • Uczniowie  klasy 7 na lekcjach fizyki wykonywali eksperymenty, zajmowali się projektowaniem pojazdu przyszłości w ramach III etapu konkursu programu ,,Być jak Ignavcy” oraz zdobywali wiedzę bawiąc się rozwiązując zagadki - escape room.
            • Z domowej kolekcji powstała wystawa – aut przeszłości oraz powstał pojazd przyszłości.

            • Uczniowie na lekcjach chemii wykonywali modele związków chemicznych, rozwiązywali quizy
            • Uczniowie klasy 8 na lekcjach fizyki wykonywali ciekawe zagadnienia związane z optyką, rozwiązywali quizy oraz w ramach tygodnia mózgu oglądali filmy: Czy dźwięki mogą być kolorowe? oraz Jak to jest, ze widzimy świat w 3D? Tydzień Mózgu 2021.
            • Uczniowie klasy 7 na lekcji biologii  wykonali prosty test na sprawdzenie wzroku: Jak dobry jest Twój wzrok? oraz otrzymali informację na temat: Czy oczy mogą kłamać?  Lekcja dotyczyła iluzji optycznych, czyli postrzegania obiektów innych niż są w rzeczywistości .
            • Uczniowie klasy 4  i klasy 6  szukali odpowiedzi na pytania dotyczące świata zwierząt ich wyglądu, zwyczajów i trybu życia. Dowiedzieli się np. dlaczego pies macha ogonem, po co zebrom paski, dlaczego panda ma czarne plamy wokół oczu.
            •   Każdy z uczniów wcześniej otrzymał pytanie dotyczące świata zwierząt, na które musiał znaleźć odpowiedź korzystając z różnych źródeł. Opracowując odpowiedzi uczniowie wykonali plakaty oraz prezentacje.
            •    W ramach obchodów Tygodnia nauk matematyczno-przyrodniczych klasa V na lekcji geografii omówiła zmiany zachodzące w przyrodzie wiosną. Uczniowie poznali charakterystyczne cechy marcowej pogody, pierwsze wiosenne kwiaty oraz nazwy ptaków przylatujących wiosną do Polski. Głównym ich zadaniem było odszukanie wiosny w najbliższym otoczeniu.
            • Klasa 7 i 8 omówiła formy ochrony przyrody stosowane w Polsce. Uczniowie w formie gier i zabaw online wskazywali na mapie parki narodowe, rozpoznawała ich symbole oraz odgadywali nazwy parków po charakterystycznych elementach  krajobrazu. W ramach podsumowania działań przyrodniczych uczniowie kl. 8 wykonali gazetkę ścienną na szkolnym korytarzu.