• Wycieczka do hodowli alpak- „Alpakasia” w Popielżynie Dolnym

          • Korzystając z zaproszenia Pani Katarzyny Matusiak 21 maja dzieci z przedszkola i  I klasy  odwiedziły hodowlę alpak- „Alpakasia” w Popielżynie Dolnym. Dzieci miały przyjemność poznać sympatyczne alpaki: Zygusia, Maciusia, Edzia i Lolka, Czesia i Gucia. Wycieczka rozpoczęła się od krótkiej pogadanki przeprowadzonej przez Panią Kasię na temat właściwego zachowania podczas kontaktu z alpakami. Po przeszkoleniu dzieci zostały mianowane „przyjaciółmi alpak”. Następnie wszyscy odwiedzili alpakarnię- dom alpak i dowiedzieli się ciekawych informacji na temat żywienia i pochodzenia tych zwierząt.  Kolejnym etapem wycieczki był edukacyjny spacer z alpakami po lesie, podczas którego dzieci, wykorzystując wcześniej zdobytą wiedzę, odpowiadały na pytania dotyczące ich życia. W nagrodę za dobrą odpowiedź mogły nakarmić alpaki ich przysmakiem, czyli marchewką. Miłym punktem pobytu w hodowli były wspólne zabawy na świeżym powietrzu oraz pieczenie i degustacja kiełbasek. Na koniec wycieczki dzieci od Pani Kasi otrzymały na pamiątkę drobne upominki.

          • Dzień Pustej Klasy

          • 15 czerwca 2022 roku w naszej szkole odbył się Dzień Pustej Klasy dla klas IV – VIII. W tym dniu lekcje odbyły się w terenie. Podczas lekcji otwartych z matematyki pani Aleksandra Borzęcka poprowadziła zajęcia w formie gry terenowej. Okazało się, że matematykę można połączyć ze sportową rywalizacją. Uczniowie wraz z nauczycielami grali w quizy i kalambury.

            Z racji zbliżających się wakacji odwiedził nas również Pan policjant – st. asp. Daniel  Zieliński z pogadanką na temat bezpieczeństwa podczas wakacyjnego wypoczynku.

            Tego dnia Rada Rodziców ufundowała produkty, a Panie Joanna Markiewicz i Milena Malczewska upiekły pyszne gofry dla całej społeczności szkolnej.

            W ramach projektu Laboratoria Przyszłości klasa VII przygotowała na nowo zakupionym sprzęcie witaminowe koktajle.

            Dzień był pełen wrażeń, uśmiech nie schodził z ust dzieci. Wszyscy byli zadowoleni i najedzeni.

          • Projekt naszej uczennicy

          • 14 czerwca 2022 roku uczennica klasy VII Anna Piotrowska przedstawiła społeczności szkolnej prezentację pt. „Moja szkoła w liczbach”, podsumowującą jej pracę w ramach projektu „Mazowiecki program stypendialny dla uczniów szczególnie uzdolnionych – najlepsza inwestycja w człowieka”.

            Celem projektu była analiza zmian, jakie zachodziły w naszej szkole od jej powstania, aż do dnia dzisiejszego. Uczennica badała archiwalne dokumenty, aby ustalić jak zmieniała się liczba nauczycieli, uczniów oraz pomieszczeń szkoły na przestrzeni lat. Wszystkie te dane przedstawiła w formie tabel i wykresów.

            Ania wykorzystała także zdjęcia ze starych kronik, na których wielu nauczycieli mogło odnaleźć samych siebie, a dzieci swoich przodków, będących jeszcze uczniami szkoły w Polesiu.

          • Lekcja otwarta z matematyki w klasie VIII

          • 8 czerwca 2022 roku w klasie VIII odbyła się lekcja otwarta. Zajęcia rozwijające z matematyki były niezwykle emocjonujące. Pani Aleksandra Borzęcka uwięziła uczniów w pokoju zagadek, którzy aby się wydostać musieli odgadnąć kod. Nie było to łatwe zadanie, gdyż do kodu prowadziły m.in. labirynt, rebusy, zaszyfrowane wiadomości (kod harcerski, ułamkowy, alfabet Morse’a) oraz zadania z geometrii, arytmetyki i statystyki. Uczniowie bardzo dobrze ze sobą współpracowali i udało im się wydostać z pułapki.8 czerwca 2022 roku w klasie VIII odbyła się lekcja otwarta. Zajęcia rozwijające z matematyki były niezwykle emocjonujące. Pani Aleksandra Borzęcka uwięziła uczniów w pokoju zagadek, którzy aby się wydostać musieli odgadnąć kod. Nie było to łatwe zadanie, gdyż do kodu prowadziły m.in. labirynt, rebusy, zaszyfrowane wiadomości (kod harcerski, ułamkowy, alfabet Morse’a) oraz zadania z geometrii, arytmetyki i statystyki. Uczniowie bardzo dobrze ze sobą współpracowali i udało im się wydostać z pułapki.

          • Certyfikat Wzorowej Placówki

          • Miło nam poinformować, że nasze przedszkole otrzymało Certyfikat Wzorowej Placówki w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „Mały Miś w Świecie Wielkiej Literatury. Organizatorem projektu w roku szkolnym 2020/2021  są Aneta Konefał, oraz Grupa MAC  Edukacja we współpracy z wydawcą miesięcznika „Bliżej Przedszkola”. Nasze przedszkole, a dokładnie zerówka przystąpiła do projektu, którego celem było rozwijanie i promowanie czytelnictwa wśród dzieci. W ramach projektu przedszkolaki zrealizowały wymagane przez organizatorów moduły: „Czytamy razem z Małym Misiem”,  „Kodujemy razem z Małym Misiem”,  „Opowiem Wam o Polsce”,  „Misiowe recepty na pozytywne myślenie”,  „Misiowy Bajarz”,  „Misiowe zajęcia pod chmurką”.       Dziękujemy wszystkim dzieciom z zerówki oraz rodzicom za zaangażowanie w realizację projektu.

          • Wycieczka do Stajni Enigma

          • Uczniowie klasy 1-3 oraz przedszkolacy z oddziału przedszkolnego w Dzień Pustej Klasy wyjechali na wycieczkę Stajnia Enigma. Uczniowie zapoznali się z końmi  przebywającymi na padokach. Poznali codzienną pracą związaną z hodowlą koni. Obejrzeli budynki wraz z ich przeznaczeniem: stajnię, paszarnię, siodlarnię oraz stodołę z sianem i słomą. Wszyscy ochoczo zabrali się do pomocy przy czyszczeniu koni. Po pracy wszyscy jeździli na koniach, sprawiło to uczniom wiele  radości. Następnie obejrzeliśmy wspaniały i pełen ekscytacji  przejazd wicemistrzyni Polski w skokach przez przeszkody pani Ola Mystkowska. Braliśmy udział w zawodach i zabawach na świeżym powietrzu. Pobyt zakończył się wspólnym ogniskiem z kiełbaskami. Dziękujemy za mnóstwo atrakcji i wspaniałe przeżycia.

          • Konkurs Krasomówczy O Laur Sarbiewskiego

          • 4 czerwca 2022 roku w Szkole Podstawowej w Sarbiewie odbył się już po raz kolejny Konkurs Krasomówczy O Laur Sarbiewskiego. Wzięła w nim udział nasza uczennica - Gabriela Pawelska, która zaprezentowała przemówienie pt. I co dalej z tą szkołą - przemyślenia ósmoklasistki. Mimo ogromnego stresu, Gabrysia zajęła II miejsce.  Tego dnia wiersze deklamowali także laureaci Gminnego Konkursu Recytatorskiego dotyczącego twórczości ks. Macieja Kazimierza Sarbiewskiego - poety z Mazowsza. Naszą szkołę reprezentowała uczennica klasy V - Zofia Chodkowska, która również zajęła II miejsce. Gratulujemy serdecznie i życzymy dalszych sukcesów.

          • Szkoła Ekologicznie Zaangażowana

          • W roku szkolnym 2021/2022 realizowaliśmy projekt Szkoła Ekologicznie Zaangażowana. Naszym celem było kształcenie u uczniów postawy odpowiedzialności za środowisko naturalne. W ramach projektu nauczyciele wzięli udział w różnorodnych szkoleniach dotyczących ekologii i eksperymentowania. Poznawali i doskonalili też nowe metody pracy: gra terenowa, pokój zagadek, projekt. Wraz z uczniami podejmowaliśmy się różnych działań proekologicznych, które systematycznie były umieszczane na naszej stronie. Wiemy zatem jak dbać o nasze środowisko i jesteśmy dumni z otrzymanego certyfikatu.

          • 1 czerwca - Dzień Dziecka

          • 1 czerwca jest dla szkoły dniem szczególnie ważnym – to święto naszych dzieci. Mimo pochmurnej pogody i przelotnego deszczu, na twarzach uczniów gościł uśmiech, bowiem wychowawcy, nauczyciele oraz rodzice zaplanowali im Dzień Dziecka od samego rana. Na początek był tor przeszkód oraz międzyklasowe mecze piłki nożnej. Następnie dwie sale lekcyjne zamieniły się w minikino, z wygodnymi poduchami, wielkim ekranem i przyjemnym seansem filmowym. Nie zabrakło także kinowej przekąski – popcornu. Szkolna świetlica pełniła funkcję studia fotograficznego. Każdy mógł wcielić się w wybraną przez siebie postać i zrobić zdjęcie w foto-budce. Nie tylko dla najmłodszych dzieci niezwykłą atrakcją była rozłożona w sali sensorycznej dmuchana zjeżdżalnia. Okrzykom radości nie było końca. W tym czasie w sali gimnastycznej odbywały się kalambury przygotowane przez p. Aleksandrę Borzęcką. Najwięcej emocji wzbudził jednak mecz piłki nożnej, który rozegrany został pomiędzy strażakami z OSP w Dziektarzewie, a ósmoklasistami. Walka była niezwykle zacięta, kibice wspierali naszych uczniów. Mimo przegranej, możemy jednak być dumni z tego, że wcale nie było łatwo nas pokonać. Na zakończenie uczniowie dzielnie walczyli o słodkości w konkursach językowych przygotowanych przez p. Magdalenę Bronowską oraz p. Elizę Woźniak w ramach Dnia Języków Obcych. Kto zgłodniał tego dnia, mógł zjeść pieczoną kiełbaskę, zaś na deser – lody. Dzień Dziecka w naszej szkole jak zawsze odbył się w miłej atmosferze, wśród zabawy, śmiechu i koleżeńskich rozmów.

            Bardzo dziękujemy Panu Radnemu Powiatowemu Krzysztofowi Kruszewskiemu za użyczenie zjeżdżalni, Radzie Rodziców i Panu Zbigniewowi Pielach za ufundowanie poczęstunku oraz OSP Dziektarzewo za pomoc w organizacji.

          • Wycieczka do Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej

          • Dnia 31 maja na zaproszenie Pana Ministra Macieja Wąsika oraz sprawnej organizacji Pana Dyrektora Biura Poselskiego Stefana Pawłowskiego uczniowie klas 7 i 8 Szkoły Podstawowej w Polesiu oraz uczniowie klasy 7 Szkoły Podstawowej w Sarbiewie uczestniczyli w wyjazdowej lekcji wiedzy o społeczeństwie - zwiedzali budynki Sejmu i Senatu Rzeczpospolitej Polskiej. Trasa rozpoczęła się w Centrum dla Zwiedzających (budynek S) i obejmowała przejście podziemnym korytarzem, gdzie zaprezentowano nam wystawę dotyczącą sejmowania w okresie I Rzeczpospolitej, a także makietę współczesnego kompleksu budynków sejmowych. Następnie pani przewodnik zaprowadziła nas na galerię Sali Posiedzeń Sejmu oraz zaprezentowała krótką prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentaryzmu. Naszą wizytę uwieczniliśmy na kilku pamiątkowych zdjęciach.

            Dodatkową atrakcją naszego wyjazdu było zwiedzanie Muzeum Pożarnictwa, które dla naszych młodych strażaków z OSP w Dziektarzewie okazało się cudowną niespodzianką. Zebrane tu eksponaty ilustrowały historie i dziedzictwo straży pożarnej w dawnej Warszawie. Poza obszernymi zbiorami natury technicznej  przygotowana  była także  wystawa ilustrująca historię miasta i życie codzienne strażaków. Zobaczyliśmy kolekcje hełmów strażackich nie tylko tych używanych w Polsce, ale i w innych państwach europejskich. Największe emocje wzbudzała jednak ekspozycja wozów  strażackich  w odbudowanym dawnym pawilonie kuźni i stajni. Wyjazd był niezwykle udany.

            Bardzo dziękujemy za wspaniałą lekcję historii i pyszny obiad Panu Ministrowi #MaciejWąsik oraz Panu Dyrektorowi Biura Poselskiego #StefanPawłowski.

          • Witaminowe, zdrowe śniadanie w klasie 1

          • Uczniowie klasy I dobrze wiedzą, jak zdrowo się odżywiać. We wtorek 31 maja 2022 roku Dzieci z klasy I w ramach propagowania zdrowego odżywiania przygotowały zdrowe śniadanie. Najpierw odbyła się pogadanka o zdrowiu, o tym jak o nie dbać i o tym jak przygotować zdrowy i smaczny posiłek. Następnie Uczniowie klasy I dowiedzieli się, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem wciągu dnia i to dzięki niemu mamy siłę i energię do nauki, a także zabawy oraz  lepiej się koncentrujemy na wykonywanych zadaniach. Dzieci przekonały się, jak ważną rolę odgrywa śniadanie dla człowieka. Jednym słowem było smacznie, zdrowo, kolorowo i wesoło. Zrobione przez dzieci kanapki wyglądały pięknie, kolorowo i były pełne witamin. Wszystkim bardzo smakowały. Okazało się, że dzieci jednak lubią warzywa, a najlepiej smakują kanapki wykonane własnoręcznie. Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją oraz zwiększyła świadomość  na temat zdrowego odżywiania.

          • Światowy Dzień Bez Tytoniu

          • 31 maja 2022 obchodzony jest Światowy Dzień Bez Tytoniu, pod hasłem „Tytoń – zagrożenie dla naszego środowiska”. Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 w bieżącym roku skupia uwagę na zagrożeniach dla środowiska jakie wytwarza tytoń. Globalna kampania ma na celu podniesienie świadomości społecznej w zakresie wpływu na środowisko całego cyklu tytoniowego, od jego uprawy, produkcji i dystrybucji po generowane przez niego toksyczne odpady. Używanie tytoniu niszczy środowisko na każdym etapie. Chroń środowisko - Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 da Ci jeszcze jeden powód do rezygnacji z palenia!

          • XL Sesja Rady Gminy Baboszewo

          • 30 maja 2022 roku uczniowie klas ósmych naszej szkoły oraz Szkoły Podstawowej w Sarbiewie uczestniczyli w XL Sesji Rady Gminy w Baboszewie. Uczniowie mogli przyjrzeć się jak pracuje samorząd oraz zobaczyli jak przebiegają obrady. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w Sesji Rady Gminy.

          • Najciekawsza inicjatywa Dnia Bezpiecznego Internetu

          • Miło nam poinformować, że zostaliśmy docenieni w konkursie na najciekawszą inicjatywę Dnia Bezpiecznego Internetu 2022. Znaleźliśmy się pośród 30 wyróżnionych szkół, które otrzymały pakiet książek ufundowanych przez organizatorów konkursu. 

          • Konkurs matematyczno-przyrodniczy "As trzecich i piątych klas"

          • W piątek uczniowie z naszej szkoły przystąpili do powiatowego konkursu matematyczno-przyrodniczego "As trzecich i piątych klas". Miejsce na podium było już bardzo blisko, gdyż Anna Masiak uczennica klasy V, odpadła dopiero w ostatecznej dogrywce. Było to dla wszystkich uczestników ważne wydarzenie: po tak długim czasie pandemii spotkali się z uczniami z innych szkół, rozbudzili w sobie ducha rywalizacji i zweryfikowali swoją wiedzę.

            Gratulujemy naszym Asom i dziękujemy za reprezentowanie szkoły.

          • POSTAW NA SŁOŃCE

          • „POSTAW NA SŁOŃCE” – to konkurs filmowy realizowany w ramach projektu Fundacji Banku Ochrony Środowiska. Celem projektu jest upowszechnienie wiedzy na temat korzyści środowiskowych i ekonomicznych jakie daje wykorzystanie odnawialnych źródeł energii (OZE), a w szczególności ogniw fotowoltaicznych. Uczniowie z koła naukowego EKO-DZIAŁACZE nagrali film i zachęcają wszystkich do działania na rzecz EKO – myślenia i życia w czystym środowisku.

            Poniżej znajduje się link do filmu.

          • Program „Być jak Ignacy”

          • Uczniowie należący do koła naukowego „EKO-BADACZE, realizowali zadania projektowe związane z udziałem w VI edycji ogólnopolskiego programu edukacyjnego “Być jak Ignacy”, którego celem jest promowanie zdobywania wiedzy poprzez doświadczenie oraz popularyzacja osiągnięć polskich naukowców i wynalazców. Organizatorem projektu jest Fundacja PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza. Program został objęty patronatem honorowym Ministra Edukacji i Nauki. Działania projektowe podzielone były na osiem etapów obejmujących różne dziedziny nauki. Skupiono uwagę m.in. na podróżach badawczych i nawigacji, historii lotnictwa, badaniu ludzkiego mózgu czy poznawaniu rodzimej przyrody. Uczniowie konstruowali maszyny proste, samoloty, rakiety, wykonywali doświadczenia. W ramach pracy konkursowej nagrali film ,,Nieodkryta przyroda”.

          • Dzień Mamy i Taty

          • Dzień Mamy i Taty jest jednym z najpiękniejszych świąt w roku, pełnym miłych życzeń i kwiatów, będących wyrazem miłości i szacunku dla rodziców. Uczniowie klasy I, również postanowili uczcić w szczególny sposób to święto, dlatego 30 maja w naszej szkole odbyła się uroczystość z okazji Dnia Mamy i Taty.Mama i tata- najpiękniejsze słowa świata. Słowa te, były myślą przewodnią naszej uroczystości. Bogatą część artystyczną otworzyło przedstawienie przygotowane przez Uczniów klasy I. Na koniec Uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności taneczne. Po występach Dzieci wręczyły Rodzicom drobne upominki. Całość spotkania zwieńczył słodki poczęstunek. Uroczystość przebiegła w miłej i ciepłej atmosferze i na pewno na długo zapadnie w pamięci Dzieci i Rodziców.

          • Spotkanie autorskie z Panem Dariuszem Kalińskim

          • W poniedziałek, 23 maja 2022r. biblioteka szkolna miała okazję gościć na spotkaniu autorskim znanego i cenionego pisarza, Pana Dariusza Kalińskiego, który pochodzi z naszego regionu. Spotkanie zorganizowane było w ramach „Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2022”. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie z kl. 7 i 8 wraz ze swoimi opiekunami – nauczycielami przedmiotowcami.

            Pan Dariusz Kaliński pisze książki o tematyce historycznej, jest specjalistą od II wojny światowej i działań sił specjalnych, a także jeden z najpoczytniejszych w polskim Internecie autorów z tej dziedziny. Od 2014 roku stały publicysta „Ciekawostek historycznych.pl”.

            W 2017 roku opublikował bestsellerową „Czerwoną zarazę”, w sierpniu 2018 roku na półki księgarskie trafił „Bilans krzywd”, zaś 2019 roku wydano „Czerwony najazd”. Współautor „Polskich triumfów” oraz wielu innych książek…

            Pisarz to bardzo ciepła osoba, która szybko nawiązała kontakt z młodzieżą, opowiadał o swojej pracy nad poszczególnymi książkami, przybliżył kilka ciekawostek o bohaterach swoich książek. Uczniowie poznali jego pasję, dowiedzieli się, w jaki sposób powstaje książka, mieli też możliwość obejrzenia książek przez niego napisanych.

            Spotkanie przebiegło w bardzo sympatycznej atmosferze, było pouczające i interesujące, pan Dariusz zachęcił uczniów do lektury książek o tematyce historycznej, których jeszcze młodzież nie znała.

            Spotkanie autorskie zakończyło się podziękowaniami za wspólnie spędzony czas oraz pamiątkową fotografią.