• 18 marca Europejski Dzień Mózgu

          • Nasza szkoła włącza się do obchodów Światowego Tygodnia Mózgu, odpowiadając tym samym na apel Kuratorium- „Weź udział w Tygodniu Mózgu i poznaj tajemnice umysłu”, którego celem jest promowanie wiedzy w zakresie funkcjonowania ludzkiego mózgu.

            Tydzień Mózgu jest światowym świętem neuronauki – nauki leżącej na pograniczu wiedzy biologicznej, medycznej, biofizycznej, psychologicznej oraz informatycznej.

            Zachęcamy do obejrzenia

            Czwartek 18.03.2021, link do wydarzenia: youtube live

            https://tydzienmozgu.umk.pl/Home

            17:00

            „Mity na temat snu, czyli o tym jak myśleć o śnie, żeby się wyspać” – dr Kamila Łaszewska

            19:00

            „Sztuczna Inteligencja i przyszłość cywilizacji” – prof. Włodzisław Duch

            Nasi uczniowie na lekcjach w ramach tygodnia nauk matematyczno- przyrodniczych zajmują się ciekawymi zagadnieniami związanymi z:

            1. okiem, optyką np. Czy oczy mogą kłamać?

            2. Iluzją optyczną, czyli postrzeganiem obiektów innych niż są w rzeczywistości

            3. Wykonują eksperymenty z optyki.

            4. Oglądają filmy polecone przez men.gov.pl

            Czy dźwięki mogą być kolorowe?

            https://www.youtube.com/.../UCp2NkYqzGn4lbpoACOvEvlg/videos

            Jak to jest, ze widzimy świat w 3D? | Tydzień Mózgu 2021

            https://www.youtube.com/watch?v=R7C0H7LWU9E

          • Konkurs czytelniczo – plastyczny, pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”

          • Biblioteka szkolna w dn. 1.02. – 28.02.2021r.  zorganizowała konkurs czytelniczo – plastyczny, pt. „By czytać się chciało, zakładkę zrób wspaniałą”, w którym  udział wzięły dzieci z Przedszkola , Zerówki oraz uczniowie z klas 1-3. Dzieci miały za zadanie wykonanie dowolną techniką i dowolnymi materiałami zakładki do książki.

            Celem konkursu było przede wszystkim doskonalenie sprawności manualnych, rozwijanie świadomości poszanowania książek oraz rozwój dziecięcej wyobraźni i wrażliwości estetycznej uczniów. Na konkurs wpłynęło 25 zakładek do książki. Ich autorzy wykazali się dużą pomysłowością i oryginalnością w wykonaniu prac.

            10 marca 2021r. komisja wyłoniła zwycięzców konkursu na zakładkę do książki. Nagrodzeni otrzymali dyplomy, upominki plastyczne i nagrody książkowe ufundowane przez Radę Rodziców.

            Wszystkim uczestnikom konkursu dziękuję za udział, a laureatom gratuluję. 

          • Dzień Kobiet i Mężczyzn

          • Dnia 8. 03.2021r. /poniedziałek/ w szkole obchodzono Dzień Kobiet – 8 marca oraz Dzień Mężczyzn – 10 marca. W tym dniu wszystkie dziewczynki i chłopcy ci mali i ci duzi otrzymali lizaki ufundowane przez Radę Rodziców. 

            Z okazji Dnia Kobiet i Dnia Mężczyzn wszystkiego najlepszego, dużo zdrowia, radości, szczęścia i wszelkiej pomyślności…

          • Międzynarodowy Dzień Pisarzy to coroczne święto obchodzone 3 marca.

          • Międzynarodowy Dzień Pisarzy ustanowiony został w 1984 roku przez PEN CLUB. Jego celem jest promowanie literatury oraz obrona wolności słowai rozwój społeczności pisarzy na całym świecie. Tego dnia organizowane są spotkania autorskie oraz wieczory literackie. Jednak większość osób łączy obchody pisarzy i pisarek ze Światowym Dniem Książki obchodzonym 23 kwietnia. 

             

          • Dzień Języka Ojczystego

          • Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego. Zostało  ustanowione przez UNESCO17 listopada1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów  zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Co dwa tygodnie ginie bezpowrotnie jeden język, a jednocześnie ogromna część związanego z nim bogactwa intelektualnego i kulturalnego. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

            UNESCO opracowało "Atlas języków zagrożonych", gdzie można znaleźć dane na temat 3 tys. języków. Z obszarem Polski związanych jest osiem z nich: kaszubski, białoruski, jidisz, rusiński, romski, poleski, wiliamowicki (pochodzący od wschodnioniemieckiego, którym mówi obecnie około 70 starszych mieszkańców miasteczka Wiliamowice koło Bielska Białej), a także słowiński, który od lat 60. XX wieku uważany jest za wymarły. Polszczyzna jest jednym z 25 największych języków na świecie, posługuje się nią ponad 40 mln ludzi w Polsce i poza jej granicami.

            W naszej szkole każdego roku uroczyście obchodziliśmy ten dzień. Uczniowie brali udział w konkursach, rozwiązywali specjalnie przygotowane dla nich zadania, wcielali się w przydzielone im role podczas apelu.

            W tym roku ze względu na pandemię nie mogliśmy pozwolić sobie na taki rodzaj uroczystości. Jednak zawsze możemy przypominać sobie nawzajem, jak ważna jest nasza mowa ojczysta,  jak ważne jest, aby dbać o nią każdego dnia. 

            Z okazji Dnia Języka Ojczystego uczniowie wzięli udział w konkursie plastycznym pt. „Tę książkę wspominam…”, zaś podczas lekcji języka polskiego  mierzyli się z  zadaniami gramatycznymi, związkami frazeologicznymi i ich znaczeniem.

            Nadesłane prace konkursowe były wspaniałe, różnorodne i spełniały swoją rolę- zachęcały do lektury:) 

            Komisja przyznała miejsca w dwóch kategoriach:

            KLASY I-III

            Miejsce I - Julia Ordak (klasa II)

            Miejsce II - Antoni Iwiński (klasa I)

            Miejsce III - Patrycja Lewandowska (klasa II)

            KLASY IV-VIII

            Miejsce I - Karol Ostrowski (klasa VI)

            Miejsce II - Anna Piotrowska (klasa VI)

            Miejsce III - Michał Ordak (klasa IV), Maja Woszczyńska (klasa VI)

            Gratuluję laureatom.

            Chciałam podziękować wszystkim uczniom, którzy poświęcili swój czas i wykonali tak piękne prace, rodzicom za wsparcie i pomoc, zaś nauczycielom klas I-III za inspirację i zaangażowanie.

                                                                                                                              Kamila Żuchowska

          • Dzień Dinozaura!

          • 26 lutego 2021r. /piątek/ obchodzono w bibliotece i świetlicy szkolnej Dzień Dinozaura. Z tej okazji dzieci miały możliwość poznać bliżej te zwierzęta oraz czasy, w których one żyły… 

             W tym dniu przygotowano Dinozaurową wystawkę książki w bibliotece, dzieci czytały książki o Dinusiach oraz oglądały atlasy i encyklopedie przedstawiające sylwetkę Dinozaurów.  W świetlicy wykonano pracę plastyczną – wydzierankę Dinozaura. Rozwiązywano zagadki o Dinozaurach, były również gry i zabawy ruchowe z Dinozaurkami. Dzieci świetnie się bawiły…

          • Bal karnawałowo-ostatkowy na 102 !!!

          • 16 lutego 2021 roku w klasach I-III oraz w oddziałach przedszkolnych odbyły się klasowe bale karnawałowe. Dzieci przebrały się za ulubione postaci z bajek. Brały udział w konkursach i zabawach przy muzyce. 

            Na ostatki rodzice przygotowali dla dzieci słodki poczęstunek karnawałowy. Rada Rodziców zakupiła również dla wszystkich pączki oraz słodycze.

            Tego dnia wszyscy świetnie się bawili.

          • Dzień Świętego Walentego w szkole…

          • W poniedziałek, 15.02.2021 r. w naszej szkole odbył się Dzień Świętego Walentego potocznie zwanym Walentynkami. Na tę okoliczność w świetlicy i bibliotece szkolnej przez dwa tygodnie była uruchomiona tzw. Poczta Walentynkowa. Każdy uczeń mógł wykonać i wrzucić do skrzynki swoją kartkę walentynkową. 

            W dniu Święta Zakochanych chętne dzieci ubrały się na kolor czerwony. W szkole pojawił się Amorek Walentynkowy i wraz z czterema Walentynkami rozdawali nauczycielom, pracownikom szkoły i wszystkim dzieciom z Przedszkola, Zerówki oraz klas 1-3 wcześniej własnoręcznie wykonane przez uczniów w świetlicy kartki walentynkowe. Wszystkie dzieci wraz z opiekunami otrzymały również lizaki walentynkowe zakupione przez Radę Rodziców. Dziękujemy i życzymy dużo zdrówka i miłości…

          • XXIX Światowy Dzień Chorego

          • Dziś obchodzimy XXIX Światowy Dzień Chorego

            "Przyjdźcie do mnie wszyscy, którzy utrudzeni i obciążeni jesteście, a Ja was pokrzepię."

            Światowy Dzień Chorego został ogłoszony przez św. Jana Pawła II, który pragnął uwrażliwić ludzi na potrzeby człowieka chorego, ukazać sens cierpienia, dać rodzinom wsparcie i zrozumienie, popierać zaangażowanie wolontariatu.

            Przekazaliśmy laurki dla pacjentów w Zakładzie Opiekuńczo - Leczniczym w Kraszewie Czubakach.

            Serdecznie dziękujemy za okazaną wrażliwość.

          • „Bezpieczny Internet-Działajmy razem!”

          • 9 lutego na całym świecie obchodzimy Dzień Bezpiecznego Internetu. Celem tego wydarzenia jest przypomnienie dzieciom i młodzieży jak bezpiecznie korzystać z zasobów internetowych oraz zaznajomienie rodziców z problematyką bezpieczeństwa w sieci. Hasło tegorocznej akcji to „Działajmy razem”.

            W związku z powyższym zorganizowaliśmy konkurs pt. „Bezpieczny Internet-Działajmy razem!”, poprzez który uczniowie pokazali, jakie niebezpieczeństwa czychają w sieci i jak ich unikać. Dziękujemy wszystkim uczniom za udział w konkursie, gratulujemy laureatom.

            Osoby nagrodzone:

            Klasy I-III

            Magdalena Kretkiewicz (klasa I)

            Patrycja Lewandowska (klasa II)

            Nikola Obrębska (klasa III)

            Klasy IV-VIII

            1 miejsce – Szymon Skręciak (klasa VII)

            2 miejsce – Jakub Goszczycki (klasa VII)

            3 miejsce – Anna Piotrowska (klasa VI)

            Klasy IV-VIII – Prezentacja multimedialna

            1 miejsce – Franciszek Pawlak (klasa VIII)

            2 miejsce – Aleksandra Zmysłowska (klasa VII)

            Wyróżnienie – Marcin Fonderski (klasa VI)

          • II etap konkursu "Być jak Ignacy"

          • Uczniowie klasy VII w ramach kola naukowego ,,EKO_BADACZE” realizują II etap konkursu programu ,,Być jak Ignacy”.

             Aktualnie trwają ostatnie prace do wgrania projektu na platformę.

            Zadaniem konkursowym jest przygotowanie projektu ekologicznego związanego

             z oszczędzaniem wody, pokazującego jakie działania podjęliśmy lub mamy zamiar podjąć, by oszczędzać wodę.

            Realizując II etap projektu uczniowie poznali podstawowe informacje i słownictwo związane ze zmianami klimatu, zasobami wodnymi, gospodarką odpadami, bioróżnorodnością gatunków zagrożonych oraz globalnym ociepleniem.

            W ramach pracy konkursowej nagrali spot, stworzyli gazetkę szkolną, w której umieścili informacje co możemy zrobić już dziś, żeby uratować naszą planetę.

            Opracowali również kodeks – JAK BYĆ EKO?

            Uczniowie zachęcają, że warto zastanowić się nad swoimi przyzwyczajeniami i pomyśleć, jak być bardziej eko.

            To właśnie drobne zmiany w życiu każdego z nas mogą przyczynić się do zmian globalnych.

            Każdy z nas może łagodzić skutki zmian klimatu i we własnym domu, ogrodzie czy pracy znaleźć sposób na oszczędzanie wody.  

            W ramach tego etapu podjęli się szereg wyzwań.

            Wierzą, że poprzez edukację od najmłodszych lat i zmianę postaw, uda nam się uratować świat!

            Kroki, jakie obecnie podejmiemy, wpłyną na obraz naszego świata za 10, 20 lub 50 lat.

            Zmień nawyki dla planety!

          • "Mała książka - wielki człowiek"

          • Dn. 21.01.2021 r. /czwartek/ dzieci z kl. 1 otrzymały wyprawki czytelnicze, które zostały przygotowane przez Instytut Książki w ramach kampanii "Mała książka - wielki człowiek", której strategicznym celem jest rozwój czytelnictwa wśród dzieci. Projekt realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pod patronem Ministerstwa Edukacji Narodowej.

          • Dzień Babci i Dziadka

          • Kochani, dziś okazja rzadka.

            Mamy Dzień Babci oraz Dziadka.

            Jak wiecie jest ich razem czworo,

            co można sprawdzić, gdy się zbiorą.

            Wciąż mówią wtedy o tych latach,

            gdy jeszcze dzieckiem był mój tata.

            A nasza mama bez swych lalek

            do łóżka iść nie chciała wcale.

            A teraz, jak ten czas wciąż leci!

            Cieszą się z dzieci swoich dzieci.

            I myślą widząc ich gromadkę,

            że miło babcią być i dziadkiem.

            Więc dziś spróbujcie zapamiętać.

            Czym są dla dziadków ich wnuczęta?

            I pięknej szansy nie przegapcie:

            kochajcie dziadków swych i babcie.

            Najserdeczniejsze życzenia dla wszystkich babci i dziadków składają uczniowie Szkoły Podstawowej w Polesiu.

          • "Być jak Ignacy"

          • Uczniowie z programem ,,Być jak Ignacy” odkrywają tajemnice otaczającego ich świata, poznają różne zjawiska, jednocześnie przekonując się, że nauka może być fantastyczną zabawą i niezapomnianą przygodą.

            Sami będą zamieniać się w naukowców, będą eksperymentować, rozwijać kreatywność.

            30 listopada zakończył się pierwszy blok zajęć poświęconych energii.

            Uczniowie poznali informacje o różnych rodzajach energii elektrycznej oraz o sposobach pozyskiwania energii odnawialnej.

            W ramach pracy konkursowej przygotowali makietę działającą na zasadzie wykorzystania energii odnawialnej.

            Uczniowie pracowali zdalnie wykonując zadania umieszczone na stronie ,,Być jak Ignacy” i zastanawiali się jak uratować świat przed negatywnymi skutkami wykorzystywania nieodnawialnych źródeł energii.

          • Dzień Pluszowego Misia

          • 25 listopada, jak co roku dzieci z oddziałow przedszkolnych uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Dla dzieci przygotowano zabawy ruchowe, plastyczne, konkursy, quizy, zgadywanki, śpiewanie piosenek oraz misiowe tańce. Na koniec dnia dzieci otrzymały pamiątkowe dyplomy.

          • Dzień kredki w przedszkolu

          •             20 listopada 2020r. przedszkolaki świętowały „Dzień Kredki”. Na początku dzieci dyskutowały, do czego służą kredki i po co są im potrzebne. Następnie wysłuchały opowiadania A. Galicy "Bajka o żółtej kredce", oraz omówiły jego treść. Dzieci bawiły się w zabawy "Stań przy kredce w odpowiednim kolorze”, „Urodziny kredki”, oraz  zabawy z elementami grafomotoryki "Niewidzialny obrazek". Segregowały kredki według ich wielkości, śpiewały piosenkę „Kolorowe kredki”. Dzieci pokolorowały „Kredkę” wybranymi przez siebie kolorami. Na koniec dnia przedszkolaki otrzymały pamiątkowe dyplomy.

                        W „Dzień Kredki” zostały również rozdane dzieciom nagrody w związku z rozstrzygnięciem przedszkolnego konkursu pt. „Jesienne drzewo”.

          • Dzień tolerancji

          • 16 listopada 2020r. dzieci w zerówce obchodziły Międzynarodowy Dzień Tolerancji. Pani pedagog rozmawiała z przedszkolakami na temat pozytywnych i negatywnych postaw oraz uczuć. Dzieci wysłuchały wiersz pt.”Tolerancja” Małgorzaty Wiśniewskiej Koszela. Poznały trudne pojęcia charakteryzujące tolerancję – przyjaźń, zgoda i wyrozumiałość. Promocja tolerancji miała na celu kształtowanie u dzieci prawidłowych postaw społecznych, poszanowania cudzej godności i uwrażliwienia na uczucia innych.

          • ,,Być jak Ignacy”

          •  Szkoła Podstawowa im. Jana Brodeckiego w Polesiu   w roku szkolnym 2020/2021 ponownie bierze udział w programie edukacyjnym ,,Być jak Ignacy” organizowanym przez Fundację PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.

            Patronem honorowym konkursu jest Minister Edukacji Narodowej.

            W roku ubiegłym Szkoła Podstawowa im. Jana Brodeckiego w Polesiu – obecna klasa V -   była nominowane do nagrody województwa mazowieckiego o tytuł Naukowej Szkoły Ignacego oraz dwa razy brała udział w głosowaniu na nagrodę publiczności za III i IV etap konkursu. Pomimo, że jednak nie zostaliśmy nagrodzeni, ale bardzo się cieszymy, że zostaliśmy zauważeni - w programie uczestniczyło 1500 szkół z całego kraju.

            W tym roku akcja startuje pod hasłem „Nauka to przyszłość”.

            Tym razem uczniowie klasy VII w ramach kola naukowego ,,EKO_BADACZE” będą zdobywać wiedzę w czterech dziedzinach: energia, ekologia, transport, technologie przyszłości.

            Poznają także czterech  naukowców:

            • Józefa Rotblata
            • Władysława Szafera
            • Ernesta Malinowskiego
            • Stefana Banacha.

            Celem obecnej edycji programu jest promowanie zdobywania wiedzy wśród uczniów poprzez doświadczanie oraz popularyzacja osiągnięć wielkich polskich naukowców i wynalazców.

            Konkurs składa się z czterech niezależnych etapów połączonych ze sobą wspólną fabułą.

            Konkurs podzielony jest na następujące etapy:

            - I etap - dotyczy rodzajów i źródeł energii oraz energii odnawialnej,

            - II etap - dotyczy ekologii i zmian klimatu,

            - III etap - dotyczy transportu i miast przyszłości

            - IV etap - dotyczy technologii cyfrowych, Internetu i programowania.