• Pomoc dla Ukrainy

          • Bardzo dziękujemy za okazane wsparcie na rzecz ogarniętej wojną Ukrainy. Wszystkie Państwa dary zostały przekazane dla osób potrzebujących.

          • „OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH”

          • 11 marca w naszej szkole odbył się apel pod hasłem: „OJCZYSTY – DODAJ DO ULUBIONYCH”. Chcieliśmy bowiem połączyć dwa ważne dla naszej społeczności szkolnej święta: Dzień Bezpiecznego Internetu oraz Dzień Języka Ojczystego.

            Hasło to zwraca uwagę na kształtowanie twórczych, odpowiedzialnych i świadomych postaw wobec języka polskiego, budowanie kompetencji językowych oraz doskonalenie umiejętności posługiwania się językiem ojczystym także w sieci. Pamiętajmy, że w Internecie również powinniśmy dbać o nasz język i mieć świadomość odpowiedzialności za własne słowa.

            Klasa VIII przygotowała inscenizację, która miała na celu ukazanie dobrych stron Internetu, jego różnorodne zastosowanie: nauka, uzyskiwanie informacji, komunikacja. Pokazali także, że dzisiejsza młodzież często jest uzależniona od Internetu i zapomina o prawidłowych relacjach międzyludzkich. Na zakończenie zaprezentowali taniec – Belgijka jako doskonały sposób na oderwanie się od komputerów  i telefonów. Nasz szkolny chórek był dopełnieniem tego przedstawienia i zaprezentował nam śliczne utwory. Na zakończenie klasa VII podsumowała w formie prezentacji Dzień Języka Ojczystego. Zostały wręczone nagrody za konkurs polonistyczny oraz Konkurs Wiedzy Ekologicznej.

            Zachęcamy wszystkich miłośników języka polskiego o dodanie ojczystego do ulubionych i odwiedzenie strony www.facebook.com/jezykojczysty.

          • Spotkanie z Panią dietetyk z Natur House

          • W czwartek 10 marca 2022 roku gościła w naszej szkole Pani dietetyk z Natur House w Płońsku. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się uczniów. Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją piramidy żywieniowej.

            Dzieci z klas IV – VIII podczas spotkania dowiedziały się, jak wygląda dobrze skomponowany każdy posiłek oraz jak ważną rolę odgrywają warzywa i owoce. Dodatkową atrakcją dla naszych maluchów z klas I – III była prezentacja zawartości cukru w wybranych produktach spożywczych oraz degustacja zdrowych koktajli. Spotkanie przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze.

          • Dzień Kobiet i Mężczyzn

          • 8 marca tradycyjnie jak co roku obchodzimy Dzień Kobiet. Historyczne przekazy mówią, że jego źródła sięgają aż starożytnego Rzymu, kiedy Dzień Kobiet był wówczas oddaniem czci bogini Junony, która była opiekunką życia kobiet.

            Natomiast 10 marca obchodzimy w naszym kraju Dzień Mężczyzn. Według najbardziej popularnych odniesień nawiązuje on do obchodzonego, w tym dniu w Kościele Katolickim wspomnienia 40 Świętych Męczenników z Sebasty.

            W naszej szkole również świętowaliśmy oba te dni. Nasze Panie otrzymały fantastyczne życzenia przygotowane przez Samorząd Uczniowski oraz wszyscy zostali poczęstowani słodkimi lizakami oraz cukierkami.

          • SZKOLNE OBCHODY URODZIN IGNACEGO ŁUKASIEWICZA

          •  

            8 marca obchodziliśmy 200-setną rocznicę urodzin wybitnego uczonego Ignacego Łukasiewicza.

            Ignacy Łukasiewicz został patronem 2022 roku. Był nie tylko wynalazcą lampy naftowej, ale przede wszystkim twórcą polskiego przemysłu naftowego. Jego działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak i również całego świata. Z tej okazji  na apelu odbyła się lekcja dla całej społeczności szkolnej o Ignacym, o jego osiągnięciach, ropie naftowej, z której właśnie poprzez destylację otrzymał naftę.  Lekcja była wzbogacona doświadczeniami oraz wystawą lamp naftowych. Ignacy Łukasiewicz to światowej sławy wynalazca, który może stanowić dla nas wartościowy wzór do naśladowania. Warto wierzyć we własne siły i marzenia.

          • Spotkanie na temat ochrony środowiska z Przedstawicielami Gminy Baboszewo

          • Tydzień Nauk Przyrodniczych rozpoczęliśmy spotkaniem z przedstawicielami Urzędu Gminy w Baboszewie. Goście przedstawili na początku prezentację o różnych programach proekologicznych, w których nasza gmina uczestniczy oraz działaniach jakie podejmuje, aby chronić środowisko. W ramach projektu Szkoła Ekologicznie Zaangażowana uczniowie klasy siódmej przeprowadzili wywiad na temat realizacji w naszej okolicy programu ochrony środowiska. Uczniowie aktywnie włączali się w dyskusję, dopytując o szczegóły oraz interesujące ich zagadnienia. Mogli swobodnie wypowiadać się na temat segregacji śmieci oraz odnawialnych źródeł energii. Wiadomości pozyskane podczas spotkania uczniowie mogli wykorzystać na przeprowadzonym  kolejnego dnia Konkursie Wiedzy Ekologicznej.

          • Realizacja II modułu projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w kl. 1-3 pod nazwą „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”

          • Realizacja II modułu projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w kl. 1-3

            pod nazwą „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”

            Moduł II: „Naukowy zawrót głowy” /01.01.2022r. – 31.03.2022r./

             

            Na lutowych i marcowych zajęciach uczniowie z kl. 1-3 zrealizowali kolejne zadania z II modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” na podstawie lektury , pt. „Dzieci Pana Astronoma” – Wandy Chotomskiej. Wspólnie wybrana i przeczytana lektura szkolna dostarczyła wiele radości oraz była powodem do wielu ciekawych aktywności i doświadczeń.

            Dzieci z kl. 1-3 omówiły lekturę i uzupełniły swoje lekturniki. Powstały między innymi portrety Pana Astronoma, wykonano pracę plastyczną planet z układu słonecznego oraz lektura w „pudełku” w postaci przedmiotów zebranych wspólnie z dziećmi z zakresu astronomii.

            W naszej bibliotece szkolnej stworzyliśmy także w kąciku czytelniczym wystawkę, dotyczącą realizowanej lektury, jak również przygotowano informację na temat życia i twórczości Wandy Chotomskiej, autorki książki.

            Zrealizowano również wybrane zadania umieszczone w scenariuszu zajęć „Naukowy zawrót głowy”, który wcześniej opracowano i przygotowano do lekcji.

            Na zajęciach uczniowie chętnie i z zainteresowaniem razem pracowali oraz bawili się przy omawianiu książki, pt. „Dzieci Pana Astronoma”.

             

            #czytamzklasąlekturkispodchmurkiedycja3

            #niezbędniknauczyciela

          • Bal Ostatkowy

          • Dnia 1 marca w naszej szkole odbył się bal ostatkowy dla dzieci z Oddziału "0" i Uczniów klas I-III. Dzieci zachwyciły swoimi pięknymi strojami. Były księżniczki, królewny, biedronki, postaci z gier komputerowych itp. Był to czas, kiedy uczniowie po raz ostatni przed Świętami Wielkanocnymi mogli się przebrać i oddać szaleństwu w tańcu. Atmosfera na balu sprzyjała zabawie, było miło i radośnie. Zadowolone i zmęczone dzieciaki po zakończeniu zabawy wspólnie uczestniczyły w poczęstunku zorganizowanym przez Rodziców.

          • Smacznie, zdrowo i kolorowo…

          • We wtorek, 1 marca 2022 r., uczniowie klasy 4 przygotowali owocowe szaszłyk. Zajęcia miały na celu zachęcić dzieci do spożywania surowych owoców oraz uświadomić im, jak ważną rolę odgrywają witaminy we właściwym funkcjonowaniu naszego organizmu. Przygotowanie deseru sprawiło uczniom wiele radości. Po zakończonej pracy uczniowie ze smakiem zajadali owocowe przysmaki z odrobiną słodyczy.

          • Projekt edukacyjny "Jestem małym przyjacielem przyrody"

          • Dnia 28 lutego w klasach I-III odbył się turniej wiedzy przyrodniczej. Celem turnieju było rozwijanie zainteresowań przyrodniczych oraz wrażliwości na problemy środowiska, a także kształtowanie nawyków ekologicznych i odpowiedzialności wobec środowiska. Turniej wiedzy ekologicznej został zrealizowany w ramach projektu edukacyjnego "Jestem małym przyjacielem przyrody".

          • Dzień Dinozaura

          • Dnia 28 lutego obchodziliśmy w klasach I-III Dzień Dinozaura. Choć dinozaury dawno już wyginęły to nadal nie przestają fascynować dzieci. Zajęcia rozpoczęliśmy od zapoznania się z życiem i historią dinozaurów. W kolejnej części zajęć dzieci musiały wykazać się spostrzegawczością i liczeniem ile dinozaurów znalazło się w ćwiczeniu. Zwieńczeniem zajęć była praca plastyczna, która polegała na wykonaniu dinozaurów farbami. 

          • DZIEŃ JĘZYKA OJCZYSTEGO

          • Poniedziałkowy powrót uczniów z nauki zdalnej był okazją do rozruszania ich podczas szkolnych obchodów Dnia Języka Ojczystego, który przypada 21 lutego. W tym roku nasi uczniowie zmagali się z zadaniami gramatycznymi dwa dni.

            Klasy 4-6 pracowały nad tą samą kartą pracy, zawierającą ciekawe zadania związane z gramatyką języka polskiego. Rozwiązywali rebusy oraz odkrywali słowa w diagramie. Jednymi z ciekawszych zadań były np. tworzenie jak największej ilości wyrazów ze słowa rzodkiewka lub układanie zdania, w którym wszystkie słowa zaczynają się na tę samą spółgłoskę. Zadania wykonali wzorowo.

            Nasi siódmoklasiści i ósmoklasiści podczas poniedziałkowych lekcji języka polskiego opuścili mury klasy i walczyli z zadaniami gramatycznymi na korytarzu szkolnym. Ustawienie się w kolejności alfabetycznej według swoich imion sprawiło uczniom wiele radości, a przy okazji zintegrowało młodzież po tak długiej nauce zdalnej.

            Drugiego dnia lekcja przyjęła formę stacji zadaniowych. Na uczniów czekało dziesięć stanowisk z różnorodnymi zadaniami – od ortografii, przez związki frazeologiczne, po ćwiczenia redakcyjne. Młodzież, pracując w parach, odwiedzała kolejne stacje, mierząc się z tajemnicami języka ojczystego. Ich skupione miny mówiły same za siebie. Było miło i wesoło. Kolejne nasze zmagania dopiero za rok.

            Zachęcamy wszystkich uczniów do zapoznania się z naszymi gazetkami przygotowanymi z okazji tego ważnego święta, które znajdują się na górnym korytarzu (obok sali nr 6) oraz na dolnym korytarzu (obok sali nr 3). Udekorowane zostały także schody prowadzące na piętro. Na kolorowych kartach zapisane zostały  poprawne formy wyrazów i zwrotów, które bardzo często sprawiają nam trudność. Pozostało więc tylko kroczyć po nich i zapamiętywać na przyszłość…

          • Walentynki

          • Dnia 21 lutego 2022 r. w naszej szkole obchodziliśmy Walentynki. Samorząd Uczniowski, w tym dniu zorganizował pocztę walentynkową, za pośrednictwem której, można było przesyłać sobie słowa sympatii. Wiele kartek było wykonanych ręcznie przez nadawców, co sprawiło wiele radości obdarowanym osobom.

            Każdy otrzymał słodki upominek oraz życzenia szczęścia, radości i miłości na cały długi rok.

          • Zabawa karnawałowa w klasach I - III

          • Karnawał to szalona, miła, pełna wrażeń, kolorów, dzięków, smaków i zabaw tradycja, nie tylko dla dorosłych. Bal karnawałowy jest atrakcją bardzo lubianą przez dzieci, ponieważ dostarcza im wiele przeżyć i radości. Tak też było i u nas, w dniu 28 stycznia 2022 r. w jednej z sal lekcyjnych pojawiły się kolorowe postaci. Dzieci były przebrane za bohaterów znanych bajek, można było zobaczyć między innymi: królewny, biedronki, piratów, spidermenów. W sali podczas pląsów było bardzo kolorowo, wszyscy bawili się wesoło, uśmiech nie znikał z twarzy. Bal umożliwił dzieciom i wychowawcom spędzenie czasu w miłej atmosferze. Wspólna zabawa przyniosła wiele radości naszym wychowankom, a to było głównym celem tego balu.

          • „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” 2021/2022. Moduł 1: ” Podróże małe i duże”.

          • „Czytam z klasą - lekturki spod chmurki” jest to projekt edukacyjny wspierający rozwój czytelnictwa wśród uczniów klas 1-3 Szkoły Podstawowej. Opiekunami projektu jest nauczyciel bibliotekarz oraz nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej – wychowawca klasy 1.

            Projekt składa się z 3 modułów:

            1. moduł: Podróże małe i duże. /010.2021r – 31.12.2021r./
            2. moduł: Naukowy zawrót głowy. /01.01.2022r. – 31.03.2022r./
            3. moduł: Na ratunek. /01.04.2022r. – 31.05.2022r./

             

            Czas trwania projektu  jest zaplanowany od  01.10.2021r. do 31.05.2022r. i realizowany podczas zajęć edukacji wczesnoszkolnej oraz lekcji bibliotecznych.

            Projekt czytelniczy, pt. „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” został stworzony z myślą o zachęceniu dzieci z kl. 1-3 do czytania książek, w tym głównie lektur szkolnych. Często spotykamy się z sytuacją, kiedy dziecko na samo słowo „lektura”, robi niezadowoloną minę. Naszym zadaniem jest pokazanie dzieciom oraz nauczycielom, że czytanie lektur może być fajną zabawą. Ten projekt czytelniczy ma być formą wspaniałej przygody dla uczniów. Lektura szkolna – uczy i bawi…

             

            Przed rozpoczęciem omówienia pierwszej lektury, zapoznano dzieci z klas 1-3 z chmurką o imieniu Tosia. Wykonano chmurki z materiałów papierniczych przez uczniów. Następnie odtworzono film z opowiadaniem o chmurce, pt. Rozchmurzone opowiadanie na powitanie”.

            Moduł pierwszy pod nazwą „Podróże małe i duże” przeprowadzono na podstawie książki, pt. „Pilot i ja” Adama Bahdaja.

            Po wspólnym i głośnym przeczytaniu przez dzieci lektury szkolnej:

            1. Rozdano każdemu uczniowi lekturniki i wypełniono zadania do modułu pierwszego odnoszącego się do treści lektury, pt. „Pilot i ja”.
            2. Zaprojektowano i wykonano zakładki do książek, które nawiązywały do przeczytanej lektury. Wykonane zakładki podarowano komuś, kogo dzieci lubiły.
            3. Zorganizowano klasowy Dzień Postaci z Bajek, który przypadał 5 listopada.
            4. Wykonano prace plastyczną pod nazwą: „Pilot i samoloty”.
            5. Składano z kolorowego papieru modele samolotów – origami.
            6. Przeprowadzono gry i zabawy ruchowe związane z „lotnictwem”.
            7. Przygotowano gazetkę ścienną w korytarzu dotyczącą projektu czytelniczego, pt.  „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”.
            8. Zorganizowano wycieczkę szkolną do pobliskiej miejscowości /Cieszkowo Stare/ w celu obejrzenie prawdziwych samolotów i zdobycia większej wiedzy na temat samolotów oraz zawodu pilota.
          • „Eko – paczka dla przedszkolaczka”

          • W ramach promowania czytelnictwa wśród najmłodszych dzieci „Eko – paczka dla przedszkolaczka” zawitała również do naszych Oddziałów Przedszkolnych. Z inicjatywy Biblioteki Pedagogicznej w Płońsku przygotowano dla innych bibliotek szkolnych z powiatu płońskiego akcję promującą czytelnictwo pod nazwą „Eko – paczka dla przedszkolaczka”.

            „Eko – paczka dla przedszkolaczka” jest to przechodni zbiór książeczek dla dzieci przedszkolnych o tematyce ekologicznej. Książeczki o ekologii czytały przedszkolakom panie nauczycielki z wychowania przedszkolnego oraz inni nauczyciele biorący udział w akcji czytelniczej. Książki czytano w okresie czterech tygodni, a następnie „Eko-paczkę” przekazano w dalszą drogę, czyli do Biblioteki Szkolnej w Mystkowie.

          • Wyprawki Czytelnicze dla Pierwszoklasistów – zostały przekazane…

          • W ramach kampanii społecznej pod nazwą „Mała książka, wielki człowiek” uczniom z klasy 1 rozdano Wyprawki Czytelnicze, dyplomy „Małego Czytelnika” oraz zakładki do książki.

            W skład każdej Wyprawki Czytelniczej wchodzi:

            1.      „Pierwsze abecadło” – antologia tekstów najlepszych polskich autorów dziecięcych.

            2.      „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – broszura, która jest poradnikiem dla rodziców i opiekunów, jak wspierać dziecko w nauce czytania.

            3.      Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

            Głównymi celami projektu, pt. „Mała książka – wielki człowiek” jest popularyzacja oraz promocja czytelnictwa wśród dzieci w różnych grupach wiekowych. Jednym z jej elementów są działania na rzecz najmłodszych uczniów, którzy dopiero rozpoczynają naukę w szkole podstawowej. Zachęcenie dzieci do częstego sięgania po książki i regularnego czytania, zarówno samodzielnego, jak i z udziałem najbliższych – rodziców, dziadków i nauczycieli.

          • Jasełka

          • "Z Betlejem przyszło zbawienie, co ocaliło ten świat, więc pójdziemy za gwiazdy lśnieniem, świadectwo swej wiary dać …" pod takim hasłem odbyły się tegoroczne jasełka w naszej szkole, których celem było: wdrażanie do podtrzymania tradycji świąt Bożego Narodzenia oraz integrowanie środowiska poprzez wspólne kolędowanie.

            Do siego Roku 2022

          • KIERMASZ OZDÓB BOŻONARODZENIOWYCH

          • W ostatnim tygodniu w naszej szkole odbył się kiermasz ozdób świątecznych. Ozdoby zostały wykonane przez  uczniów w ramach zajęć korekcyjno-kompensacyjnych oraz zajęć przyrodniczo-technicznych. Kiermasz cieszył się dużym zainteresowaniem. Wszystkie wspaniałe ozdoby zniknęły w oka mgnieniu.

            Pieniądze, które udało się zebrać, dzięki hojności kupujących zostały przekazane na cele charytatywne.