• „NOC W SZKOLE”

          • Z piątku na sobotę, dn. 13-14 maja 2022r. po raz drugi odbyło się nocowanie w szkole. „W nocy w szkole” wzięli udział uczniowie z klasy 7 i 8 wraz z pięcioma opiekunami: pedagogiem szkolnym, nauczycielem bibliotekarzem, nauczycielem od języka polskiego oraz nauczycielami wspomagającymi.

            Młodzież szkolna z klasy 7 i 8 najpierw wyjechała i zwiedzała Gospodarstwo Agroturystycznego „Folwark Żabowo” w ramach zajęć z doradztwa zawodowego. Uczniowie zapoznali się z pracą ogrodnika, poznając m. in. plantację uprawy pomidorów i ogórków. Wykonali plakat na konkurs promujący „Międzynarodowy Dzień Mediacji”. Wspólny czas spędzili przy ognisku,  na zabawach ruchowych i grach sportowych na świeżym powietrzu.

            W trakcie „Nocy w szkole” odbyły się różne gry i zabawy:

            1. zabawy czytelnicze, np. „Kalambury” – hasłami były tytuły lektur szkolnych z kl. 1-8;
            2. zabawy integracyjne, np. „Chowany nocą”, „Berek nocą”;
            3. gry sportowe, np. gra w siatkówkę, w których uczestniczyli uczniowie wraz z opiekunami.

            Po wyczerpującej zabawie można było odpocząć podczas seansu filmowego. Wspólnie oglądano film edukacyjny, pt. „Odważni”.  Przygotowano również konkursy dla młodzieży z nagrodami. Odbyły się także tańce przy muzyce młodzieżowej.

            Po wspólnej kolacji i wieczornej toalecie uczniowie wraz z nauczycielami przynieśli ze sobą swoje ulubione książki w celu czytania przed snem.

            Dziękujemy wszystkim uczestnikom – uczniom i opiekunom za tak liczne przybycie do szkoły, zaś rodzicom za umożliwienie udziału swoim dzieciom w akcji „Nocowania w szkole” oraz za wspólną zabawę…

          • Realizacja III modułu projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w kl. 1-3 pod nazwą „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”

          • Realizacja III modułu projektu edukacyjnego wspierającego rozwój czytelnictwa w kl. 1-3

            pod nazwą „Czytam z klasą lekturki spod chmurki”

             

            Moduł III: „Na ratunek” /01.04.2022r. – 31.05.2022r./

             Na kwietniowych zajęciach uczniowie z kl. 1-3 zrealizowali kolejne zadania z III modułu międzynarodowego projektu edukacyjnego „Czytam z klasą lekturki spod chmurki” na podstawie lektury szkolnej, pt. „Jak Wojtek został strażakiem?” – Czesława Janczarskiego. Wspólnie wybrana i przeczytana lektura dostarczyła wiele radości oraz była powodem do wielu ciekawych aktywności i doświadczeń u uczniów.

            W  bibliotece szkolnej dzieci wspólnie na głos czytały książkę, pt. „Jak Wojtek został strażakiem?” Czesława Janczarskiego. Po zapoznaniu się z treścią książki uczniowie z kl. 1-3 omówiły lekturę i uzupełniły swoje lekturniki. Ponadto wykonano w świetlicy szkolnej pracę plastyczną – portret „Wojtka, dzielnego strażaka” oraz zorganizowano imprezę klasową z okazji Światowego Dnia Książki, który przypadał na 23 kwietnia.

            26 kwietnia 2022r. /wtorek/ dzieci w klas 1-3 pojechały na wycieczkę edukacyjną do Komendy Powiatowej - Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku. Natomiast 11 kwietnia 2022r. /poniedziałek/ strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziektarzewie zagościli w naszej szkole.

            Zrealizowano również wybrane zadania umieszczone w scenariuszu zajęć „Na ratunek”, który wcześniej opracowano i przygotowano do lekcji.

            Na zajęciach uczniowie chętnie i z zainteresowaniem razem pracowali oraz bawili się przy omawianiu książki, pt. „Jak Wojtek został strażakiem?”.

             

             

            #czytamzklasąlekturkispodchmurkiedycja3

            #niezbędniknauczyciela

          • Apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja

          • 6 maja 2022 roku w naszej szkole odbył się apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja. Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz odśpiewania hymnu państwowego. Uczniowie podczas występu artystycznego przypomnieli czym jest konstytucja, kiedy powstała oraz czego dotyczyła. Uczennice klasy VII zarecytowały wiersze napisane przez wybitnych polskich pisarzy, a dziewczynki z chórku szkolnego wykonały patriotyczne pieśni. 

          • Wyjazd uczniów na wycieczkę do Płońska

          • Dnia 26 kwietnia dzieci z Oddziału "0" i klas I-III uczestniczyły w koncercie Pana Sprężynki pt. " Wielki koncert małego patrioty", który odbył się w Miejskim Centrum Kultury w Płońsku. Pan Sprężynka wraz z zespołem zaprezentował autorski program z piosenkami patriotycznymi. Nie zabrakło interakcji, pozytywnego przesłania oraz skocznej muzyki upamiętniającej podniosły i uroczysty charakter nawiązujący do świąt majowych.

             Po koncercie dzieci pojechały do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Płońsku. Dzięki życzliwości Panów Strażaków uczniowie mogli z bliska obejrzeć samochody i sprzęt pożarniczy. W trakcie rozmowy ze Strażakami dowiedziały się dużo o trudnej, odpowiedzialnej i niebezpiecznej pracy. Zrozumiały, że Strażak pomaga nie tylko w czasie pożarów, ale bierze udział, także w akcjach ratowniczych np. w czasie wypadków drogowych. Dzieci miał również możliwość obserwacji zjazdu Strażaków do akcji po metalowej rurze. Przekonały się jak cenna jest każda minuta, sprawność i szybkie działanie. Wielką atrakcją dla wszystkich było wejście do wozu strażackiego. Strażacy przypomnieli w jakich okolicznościach można wezwać straż pożarną, a dzieci utrwaliły numer alarmowy-112. Z wycieczki wszyscy wrócili pełni niezapomnianych wrażeń i wspomnień. 

          • Dzień Ziemi

          • 26 kwietnia 2022 roku obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Ziemi. Tego dnia odbył się apel pod hasłem "Zainwestuj w Naszą Planetę" oraz spacer do Rezerwatu w Dziektarzewie.

            Podczas przejścia wyzbieraliśmy śmieci z pobocza drogi oraz te znajdujące się w rezerwacie. Całą akcję zakończyliśmy pieczeniem kiełbasek nad ogniskiem i zabawami ruchowymi na świeżym powietrzu. Dziękujemy Przewodniczącemu Rady Gminy Baboszewo za ufundowanie kiełbasek.

            Również w tym dniu w ramach akcji "Piknik z książką 2022r." mogliśmy poczytać wybrane przez siebie pozycje. Było miło i sympatycznie.

            O bezpieczeństwo akcji zadbali strażacy z OSP Dziektarzewo.

          • Święto Chrztu Polski

          • 21 kwietnia 2022 roku w naszej szkole odbyła się lekcja otwarta pt. "Chrzest Mieszka - fakty i mity". Nauczyciel historii i WOS Tomasz Godlewski przedstawił dzieje chrztu Mieszka z okazji przypadającego 14 kwietnia Święta Chrztu Polski. Uczniowie klas IV-VIII obejrzeli prezentację i wysłuchali wykłądu, który oprócz kwestii chrztu' poruszał też problematykę początkó państwa polskiego i życie jego mieszkańców.

          • Wycieczka do Warszawy

          • 12 kwietnia 2022 roku uczniowie z klas V-VIII wraz z opiekunami uczestniczyli w wycieczce do Warszawy, podczas której zwiedzili Zamek Królewski (Apartament Wielki i Królewski, salę Senatorską, Pokoje prezydenckie). Poznali historię Zamku oraz zobaczyli dzieła m.in. Jana Matejki, Canaletto.

            Udali się na Stare Miasto, gdzie dowiedzieli się więcej o historii Warszawy oraz zobaczyli m.in. Kolumnę Zygmunta, Syrenkę  Warszawską, Barbakan i najwęższy budynek w Warszawie. Następnie odwiedzili Kościół Świętego Krzyża, gdzie znajduje się Serce Fryderyka Chopina. Wraz z przewodnikiem przeszli spacerkiem  pod Pałac Prezydencki, na Plac Piłsudskiego z Grobem Nieznanego Żołnierza oraz pod Pomnik Ofiar Katastrofy Smoleńskiej z 2010 roku. Po czym Dziedzińcem Uniwersytetu Warszawskiego udali się na Bulwary Wiślane.

            Uczniowie, choć zmęczeni, ale bardzo zadowoleni wrócili do domu. Wycieczka pozwoliła uczniom poznać najciekawsze zakątki naszej stolicy.

          • Konkurs Zrób-My-Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”

          • Uczniowie klasy VIII we współpracy z nauczycielami Aleksandrą Borzęcką i Sławomirem Kostulskim wzięli udział w V edycji  wojewódzkiego konkursu Zrób-My-Nasz-Film „Historie zapisane w obrazie”. Zgłoszony na konkurs film „Sto lat i jeszcze dłużej…” przedstawiał historię naszej szkoły na przestrzeni lat. Nawiązywał do niedawno obchodzonej 100-tnej rocznicy powstania szkoły. Zostaliśmy docenieni za wnikliwe przedstawienie historii i otrzymaliśmy dyplomy uznania.

          • Spotkanie ze Strażakami z OSP Dziektarzewo

          • W dniu dzisiejszym po raz kolejny naszą szkołę odwiedzili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej Dziektarzewo, którzy w ramach projektu 'Ratujemy i uczymy ratować", ćwiczyli z uczniami klas I-III jak udzielać pierwszej pomocy. Dzieci utrwalały zdobyte wcześniej umiejętności, takie jak sprawdzanie przytomności, wezwanie pomocy, a także przypomnieli sobie podstawowe działania podczas wykonywania resuscytacji krążeniowo-oddechowej z użyciem AED. Dzieciom bardzo podobały się zajęcia, dzięki którym utrwaliły swoją wiedzę i umiejętności.

          • Spektakl w Teatrze Dramatycznym w Płocku

          • 8 kwietnia uczniowie klas 7 i 8 wybrali się do Teatru Dramatycznego w Płocku na sztukę pt. Balladyna. Tragedia ta wystawiana jest z okazji ogłoszenia roku 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. Uczniowie z uwagą przyglądali się uwspółcześnionej wersji utworu-stroje, muzyka, charakteryzacja, odbiegały od naszej szkolnej wizji tego dzieła. Mogliśmy dowiedzieć się, jak wiele jest w stanie zrobić człowiek, aby osiągnąć swój cel, jak kusząca jest władza i jak słabe mogą okazać się więzi międzyludzkie... Czas spędziliśmy w miłej atmosferze.

          • Laboratorium Przyszłości

          • Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.
            Celem inicjatywy jest wsparcie wszystkich szkół podstawowych w budowaniu wśród uczniów kompetencji przyszłości z tzw. kierunków STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka oraz matematyka).

            W ramach Laboratoriów Przyszłości Szkoła Podstawowa im. Jana Brodeckiego w Polesiu otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 30 000,00 zł.
            Wsparcie finansowe przeznaczone zostanie na zakup wyposażenia technicznego potrzebnego w kształtowaniu i rozwijaniu umiejętności manualnych i technicznych, umiejętności samodzielnego i krytycznego myślenia, stosowania technologii informacyjno-komunikacyjnych, jak również pracy zespołowej, dobrej organizacji i dbania o porządek na stanowisku pracy oraz radzenia sobie  w życiu codziennym.
            W ramach uzyskanego dofinansowania zostało zakupione wyposażenie podstawowe w skład, którego wchodzą:

            • Drukarki 3D z akcesoriami (w tym aplikacjami, slicerami etc.)
            •  Mikrokontrolery z sensorami, wzmacniaczami, płytkami prototypowymi i innymi akcesoriami
            • Stacje lutownicze (do mikrokontrolerów)

            Uczniowie podczas zajęć skorzystają z zestawów klocków do samodzielnej konstrukcji oraz robotów edukacyjnych.

          • Światowy Dzień Świadomości Autyzmu

          • 2 kwietnia, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który ma na celu podnoszenie świadomości społecznej i propagowanie wiedzy na temat autyzmu.

             

            Nasza szkoła, również włączyła się w tym roku w obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu.

            1 kwietnia, w geście solidarności i wsparcia osób ze spektrum autyzmu, cała nasza społeczność szkolna ubrana była w kolorze niebieskim. Tego dnia, w każdej klasie odbyła się projekcja filmu, pt.Amazing things happen” połączona z krótką rozmową przybliżającą uczniom wiedzę na temat autyzmu, a w klasach I-III i w oddziale przedszkolnym, dzieci wykonywały prace plastyczne związane z autyzmem.

            Dzieci w świetlicy szkolnej, dzień wcześniej przygotowały plakat symbolizujący obchody Światowego Dnia Świadomości Autyzmu, a w bibliotece szkolnej obejrzały film, pt. „Amazing things happen”. Na korytarzu szkolnym została również przygotowana gazetka szkolna o tej tematyce.

            Wszystkie podjęte działania, miały na celu podnoszenie świadomości naszych uczniów na temat autyzmu oraz zwrócenie uwagi na problemy i potrzeby osób z autyzmem, tak by zrozumieć innych i pomagać sobie nawzajem.

          • Wyjazd do MCK w Płońsku

          • 25 marca 2022 roku dzieci z oddziału przedszkolnego i uczniowie klas I - III naszej szkoły wyjechali do MCK w Płońsku na spektakl teatralny pt.,,Dzieci Króla Baśni" w wykonaniu aktorów Teatru ARTENES z Wrocławia. Obejrzana baśń uświadomiła odbiorcom, że każde dziecko jest ważne i potrzebne, właśnie takie jakie jest. Zwłaszcza jeśli potrafi zrobić coś dla innych. Uczniowie dostrzegają, że współpraca zaczyna przynosić dobre efekty. Uczą się tolerancji i doceniania inności.

          • Wyjazd do MCK w Płońsku na sztukę teatralną

          • Dnia 23 marca klasy 4 i 5 wyjechały do płońskiego MCK na sztukę teatralną pt. Chłopcy z Placu Broni przygotowaną przez zespół teatralny Artenes. Smutna historia Nemeczka, głównego bohatera, bardzo wzruszyła uczniów, zwłaszcza klasy 4, którzy jeszcze tej lektury nie omawiali. Wyjazd pozwolił przypomnieć uczniom, jak należy zachować się w trakcie spektaklu. Było miło i wesoło.

          • Pierwszy Dzień Wiosny

          • W niezwykle miłej atmosferze upłynął nam dzisiejszy Dzień Wiosny. Uczniowie przyszli do szkoły bez plecaków,  ale za to w dobrych humorach. Nasze powitanie upragnionej pory roku rozpoczęło się od pokazu mody wiosennych kreacji. Dzieci z wszystkich klas wykazały się kreatywnością i pomysłowością. Stroje były przepiękne, dominowały kolory zieleni, czerwieni, różu i żółci.

            Następnie Klasy IV – VIII rozegrały mecze piłki nożnej. Chętni uczniowie wzięli udział w biegach przełajowych na świeżym powietrzu. Natomiast Uczniowie klas I-III obejrzeli film pt. ,,Zwiastuny Wiosny", w którym zapoznali się z charakterystycznymi oznakami nadchodzącej wiosny. Na wycieczce w lesie zaobserwowali kilka z nich, np. motyla cytrynka, budzące się ze snu mrówki, kwitnące, baziowe wierzby oraz słyszeli śpiew skowronka. W klasie narysowali Panią Wiosnę oraz wykonali żaby i bociany. Na koniec bawili się na powietrzu w wiosennym słońcu.

            Na zakończenie nasi ósmoklasiści poprowadzili teleturniej FAMILIADY. Było dużo frajdy i śmiechu. Jak zawsze Rada Rodziców przygotowała dla nas pyszny poczęstunek.

            Mamy nadzieję, że nasze dobre humory przyprowadziły wiosnę, że będzie już tylko słoneczniej i cieplej.

            WITAJ WIOSNO!

          • Kreatywnie i ekologicznie

          • Plastikowe butelki, nakrętki, skrawki materiałów, foli, koraliki, kawałki drutu czy kamienie to dla jednych zwykłe odpady, a dla naszych uczniów źródło inspiracji. Klasa 5 wykazała się dużą pomysłowością tworząc „Ekologiczne stworki” i „Drzewka szczęścia”. Przygotowanie takich prac to super zabawa i jednocześnie dbałość o środowisko.  

          • Edukacyjna wycieczka do Płocka

          • 15  marca 2022 roku uczniowie z klasy IV-VIII uczestniczyli w warsztatach optycznych w "Zakątku Odkrywców" w Starym Boryszewie. W trakcie warsztatów  poznali zasady rządzące światłem, dowiedzieli się ile kolorów ma tęcza oraz czym różni się załamanie od rozszczepienia. Podczas pokazu wyobraźnię dzieci rozbudziło malowanie światłem. Na koniec warsztatów każdy z uczniów zbudował swój własny kalejdoskop.

            Po warsztatach uczniowie rozwijali swoją sprawność fizyczną na kręgielni w Płocku.

            Wycieczka była podsumowaniem Tygodnia Nauk Przyrodniczych.